Fot. Orange

Orange podsumowuje 2020 rok – rekordowy przesył danych i rozwój 5G

Orange poinformowało, że w minionym roku klienci sieci przesłali rekordową ilość danych, co przełożyło się na znaczny wzrost względem 2019 roku. Co jeszcze udało się osiągnąć w 2020 roku?

Polacy żyli w sieci

Wczoraj minął rok, odkąd w Polsce zaczął się rozprzestrzeniać koronawirus SARS-CoV-2. To całkowicie odmieniło życie wszystkich Polaków. Nasza działalność w dużym stopniu została przeniesiona do sieci – zdalna praca i nauka oraz wszelkiego rodzaju eventy online znacząco wpłynęły na obciążenie sieci.

orange
Podsumowanie ruchu w sieci Orange (źródło: Biuro Prasowe Orange Polska)

W 2020 roku klienci Orange przesłali aż 5 miliardów gigabajtów danych, czyli o połowę więcej niż w poprzednim okresie!

Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego ruchu. Dzięki inwestycjom, pracy inżynierów i ekip technicznych, nasza sieć poradziła sobie z tym wyzwaniemPiotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska odpowiedzialny za sieć i technologie.

Pierwsze wzrosty odnotowano już w marcu, kiedy ogłoszono lockodown. Po ustabilizowaniu i lekkim spadku w okresie wakacyjnym, we wrześniu nastąpiło kolejne zwiększenie ruchu w sieci. „Najgorętszym” miesiącem okazał się oczywiście grudzień, kiedy to wszyscy popadli w zakupowy szał i chętniej niż dotychczas wykorzystywali sklepy internetowe.

W porównaniu do grudnia 2019 roku, w 2020 użytkownicy internetu światłowodowego przesłali o 52% więcej danych, a korzystający z sieci LTE aż o 60% więcej. W kwestii sieci komórkowej widać całkowitą dominację LTE, za pomocą którego przesłano 94% wszystkich danych mobilnych w sieci Orange.

Pomimo prężnie działających komunikatorów internetowych, Polacy nie zapomnieli o tradycyjnych rozmowach telefonicznych – w 2020 roku były one wykorzystywane o 14% częściej niż w 2019.

Strategia Orange.One

Orange stale pracuje nad rozwojem swojej sieci i poszerzaniu jej obszaru. Dziś zasięgiem LTE od pomarańczowego operatora jest objętych 99,88% mieszkańców Polski. W połowie ubiegłego roku uruchomiono projekt #hello5G, oferujący sieć 5G na częstotliwości 2100 MHz. Dzięki wykorzystaniu ponad 1600 stacji, z technologii 5G może korzystać już 6 milionów ludzi. Cały czas prowadzone są próby techniczne, które mają doprowadzić do wprowadzenia docelowych pasm w Europie dla 5G, czyli 3,6 GHz i 26 GHz.

Jednocześnie trwają też prace nad rozwojem sieci stacjonarnej, gdzie zdecydowanie dominuje światłowód, do którego dostęp ma już ponad 5 milionów domów, mieszkań i biur w 154 miastach w Polsce. Firma chwali się, że w latach 2017-2020 zainwestowała 1,1 miliarda złotych w sieć mobilną oraz 2,8 miliarda w rozwój sieci światłowodowej.

Przedstawione dane pokazują, że zapotrzebowanie na coraz lepsze usługi internetowe stale rośnie, a Polacy przekonali się, że dziś w sieci można załatwić niemal wszystko.