ISOCELL 2.0 – Samsung prezentuje technologię do aparatów o rozdzielczości ponad 100 Mpix

Samsung wciąż rozwija swoje matryce do smartfonów z linii ISOCELL i właśnie zaprezentował drugą generację tej technologii, która docelowo ma znaleźć zastosowanie w sensorach o rozdzielczości nawet 600 Mpix.

Kolejna fotograficzna premiera z Korei Południowej

Zaledwie pod koniec lutego bieżącego roku Samsung zaprezentował nową matrycę, przeznaczoną do aparatów w smartfonach – ISOCELL GN2, a już dziś ten sam oddział koreańskiej firmy pochwalił się nową technologią. Co ciekawe, przy prezentacji ISOCELL GN2 Samsung wskazywał na to, że ważniejsza jest wielkość pikseli od ich ilości i z tego powodu konstruktorzy zdecydowali się obniżyć rozdzielczość tego modułu do 50 Mpix.

Podczas dzisiejszej premiery drugiej generacji technologii ISOCELL producent odchodzi od wcześniejszej narracji – ma jednak do tego odpowiednie argumenty.

sensor Samsung ISOCELL HM3 108 Mpix
źródło: Samsung

Zasada działania technologii ISOCELL opiera się na wprowadzeniu fizycznej bariery pomiędzy sąsiadującymi pikselami w celu zmniejszenia przenikania kolorów oraz poprawy możliwości gromadzenia światła przez pojedyncze piksele.

Od paru lat czujniki Samsunga opierały się na usprawnionej wersji ISOCELL Plus, w której zastąpiono metalową przegrodę między elementami matrycy tajemniczym „nowym materiałem”. Powodem zmiany była tendencja metalu do pochłaniania i odbijania światła, co miało negatywny wpływ na jakość obrazu.

ISOCELL 2.0 – mniejsze piksele z większym pochłanianiem światła

Zaprezentowana właśnie technologia ISOCELL 2.0 przynosi kolejne usprawnienia w barierach między pikselami – ich dolna część zostanie teraz zastąpiona bardziej odblaskowym elementem. Zmiany te można zobaczyć w przygotowanym przez producenta materiale wideo:

Nowość powinna minimalizować stratę optyczną i zapewnić znaczącą poprawę czułości na światło. Dzięki zmianom materiałowym przegród, każdy piksel w matrycy ma absorbować znacznie większą ilość światła, co może umożliwić upakowanie znacznie większej ich ilości na czujnikach. To z kolei przełoży się na bardziej szczegółowe zdjęcia bez uszczerbku w reprodukcji kolorów i jakości zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych.

W najbliższym czasie możemy więc zaobserwować odchodzenie od wspomnianej zasady mówiącej, że im większe piksele, tym więcej światła oraz lepsza jakość zdjęć i spodziewać się wysypu aparatów mających ponad 100 Mpix.

smartfon Samsung Galaxy S21 Ultra 5G smartphone
Samsung Galaxy S21 Ultra z głównym obiektywem o rozdzielczości 108 Mpix – to w tym momencie jeden z najlepszych fotograficznych smartfonów na rynku (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Już teraz Samsung oferuje 108 Mpix czujniki do urządzeń mobilnych, ale długoterminowym celem jest uzyskanie matryc o rozdzielczości zbliżonej do ludzkiego oka, tj. około 500 – 600 Mpix.

Pierwsze urządzenia, wykorzystujące w swoich aparatach technologię ISOCELL 2.0, mogą zadebiutować już lada chwila – producent potwierdził, że zaoferują ją niektóre sensory zapowiedziane pod koniec 2020 roku.