Plus jako pierwszy operator w Polsce udostępnił swoim klientom technologię 5G. Do tej pory mogło jednak korzystać z niej stosunkowo niewiele osób, ale wkrótce 5G w Plusie obejmie swoim zasięgiem ponad 11 mln mieszkańców Polski.
5G w Plusie działa już od kilku miesięcy
Plus udostępnił swoim klientom technologię 5G na początku maja 2020 roku i był pierwszym operatorem w kraju nad Wisłą, który się na to zdecydował (na szeroką skalę). Dopiero później dołączyła do niego reszta z tzw. Wielkiej Czwórki, tj. Orange, Play i T-Mobile.
Właśnie dlatego Plus mianował się „liderem technologii 5G”, ale wcale nie zamierza spoczywać na laurach, tylko zapowiada rozbudowanie swojej sieci i udostępnienie 5G kolejnym milionom mieszkańców Polski.
5G w Plusie dotrze do ponad 11 mln mieszkańców Polski
Na start 5G w Plusie udostępniono w siedmiu polskich miastach (na ponad 100 nadajnikach) i wówczas zasięgiem objęto 900 tysięcy osób. Teraz operator poinformował, że do końca listopada 2020 roku technologia 5G zostanie włączona na ponad 700 nadajnikach, dzięki czemu będzie dostępna dla łącznie 5 mln użytkowników w ponad 100 miastach. Wśród nich znajdą się m.in. aglomeracja śląska, Trójmiasto, Kraków, Bydgoszcz, Częstochowa, Olsztyn, Kielce, Radom, Toruń, Zielona Góra, Opole i Gorzów Wielkopolski.
To jednak nie koniec planów dotyczących 5G w Plusie. Operator zapowiada, że w 2021 roku w zasięgu technologii 5G znajdzie się ponad 11 mln mieszkańców Polski i ponad 150 miejscowości. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu 5G na ponad 1700 stacjach bazowych.
Polkomtel (operator sieci Plus) informuje, że 5G w Plusie rozwijane jest na infrastrukturze dostarczonej przez firmy Ericsson i Nokia, a do świadczenia usług w tej technologii wykorzystywane jest osobne pasmo na częstotliwości 2600 MHz (nie jest współdzielone z 4G LTE, jak u innych). Aktualnie obsługuje je już około 20 smartfonów i routerów różnych marek, m.in. Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo i ZTE.
Docelowo 5G w Plusie udostępniane będzie również na innych częstotliwościach, w tym 3,4-3,8 GHz (potocznie zwane 3,6 GHz) i 700 MHz. Zanim to się jednak stanie, minie co najmniej kilka miesięcy, a może nawet i więcej.
Te wiadomości mogą Cię zainteresować: