Apple przyszykowało sporo dobra dla osób korzystających na co dzień z komputerów działających na macOS. Wraz z nową nazwą, nadchodzi też spora zmiana dla przeglądarki Safari.
Podczas konferencji WWDC 2020 Apple zaprezentowało sporo świeżych produktów, z których na pierwszy plan wysuwają się nowe systemy iOS 14 oraz iPadOS 14. Właściciele maków też będą mieli powody do radości.
Oto macOS Big Sur
To ciekawe, że Apple określiło aktualizację systemu macOS 10.16 jako największą, jaka przytrafiła się temu systemowi od 10 lat. Dokładniej rzecz ujmując, przedstawia go jako macOS 11, najpewniej dlatego, że to pierwsza iteracja tego systemu dla maków z procesorem ARM. Największą wagę przywiązano w niej do aspektu wizualnego. Ponieważ jednak dla wielu prezencja OS-a jest istotna, każda taka modyfikacja będzie miła oku estetów.
Dzięki temu, że zunikfikowano ikony z iOS, wszystko wydaje się być bardziej… ujednolicone niż kiedykolwiek. Centrum sterowania przypomina teraz wyrośniętą wersję z iPadOS, a co starszym użytkownikom desktopów z Windowsem nasuwa pewnie skojarzenia z Vistą, w której też mogliśmy przyczepiać widżety do jednego z boków pulpitu.
Przeglądanie i „montaż” widżetów też zostało usprawnione – teraz zobaczymy je w widoku galerii i łatwo przerzucimy na boczny panel metodą „przeciągnij i upuść”.
Postarano się o ulepszenie wyszukiwarki, która w aplikacji galerii umożliwi sortowanie zdjęć na podstawie ustalonych przez nas filtrów. Pewnych poprawek doczekały się także Mapy, do których dodano możliwość skojarzenia danego miejsca z Domem lub Pracą.
Safari w nowych szatach
Sporo czasu poświęcono nowemu wyglądowi Safari. Przeglądarka zyskała możliwości personalizacji, w tym ustawienia dowolnego zestawu ulubionych stron na ekranie startowym czy też opcję zmiany jego tła. Przyjemnym efektem wizualnym jest też wyświetlanie miniatury strony po najechaniu jej skrótu w zakładkach.
Nowe Safari ma działać jeszcze lepiej niż dotychczas – zgodnie z wyliczeniami Apple, nawet do 50% szybciej niż Chrome, choć trudno stwierdzić, z jakiej choinki urwały się te dane.
Tak czy siak, do ustawień prywatności dołączyły teraz opcje decydowania, które rozszerzenia i w jakich okolicznościach będą mogły zyskać dostęp do naszej aktywności w sieci. W każdej witrynie będziemy mogli też skorzystać z tłumaczenia strony.
Nie można powiedzieć, że macOS spotkała jakaś ogromna rewolucja, ale nowe rzeczy w Big Sur świecą się, są kolorowe i się ruszają, a my przecież uwielbiamy takie bajery.
Tak jak w wypadku systemów mobilnych, publiczne bety macOS będą dostępne w lipcu, a gotowy system wyląduje na makach jakiegoś pięknego, nieokreślonego jeszcze, jesiennego dnia.
Lista komputerów kompatybilnych z macOS Big Sur
Bety będą dostępne dla kompatybilnych komputerów Apple:
- MacBook (2015 lub nowszych)
- MacBok Air (2013 lub nowszych)
- MacBook Pro (2013 lub nowszych)
- Mac nini (2014 lub nowszych)
- iMac (2014 lub nowszych)
- iMac Pro (2017)
- Mac Pro (2013 lub nowszych)