Dziś wieczorem, o godzinie 19:00 czasu polskiego, rozpocznie się konferencja Apple, na której poznamy iOS 14, macOS 10.16, watchOS 7 i wiele innych nowości.
WWDC 2020 przeniesione do sieci
Zespół Tima Cooka postanowił nie rezygnować z konferencji ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Owszem, WWDC odbędzie się, ale w innej formie. Całe wydarzenie zostało przeniesione do sieci. Dotyczy to zarówno zwykłych widzów, zainteresowanych przede wszystkim głównymi nowościami w oprogramowaniu, jak i programistów, którzy najpewniej otrzymają sporo nowych wskazówek dotyczących tworzenia aplikacji na platformę Apple.
W celu zapewnienia programistom łatwego dostępu do wszystkich konferencji i spotkań organizowanych w ramach WWDC 2020, Apple przygotowało aplikację na macOS, a także na urządzenia z iOS i iPadOS. Pozostali użytkownicy, którzy chcą obejrzeć wyłącznie główną konferencję, mogą to zrobić wchodząc na YouTube lub korzystając z aplikacji na przystawkę Apple TV.
iPhone OS/iOS 14 – większe możliwości personalizacji
Kilka dni przed WWDC pojawiła się informacja, że Apple może planować zmianę nazwy swojego najpopularniejszego systemu operacyjnego. iOS ma bowiem nazywać się iPhone OS. To jak najbardziej prawdopodobny scenariusz. Po pierwsze, firma wcześniej już korzystała z określenia iPhone OS. Po drugie, zmiana pasowałaby do nazewnictwa stosowanego w przypadku innych systemów operacyjnych – iPadOS, macOS czy watchOS.
Analizując przecieki dotyczące iOS 14, wyraźnie widać, że Apple najpewniej skupi się na zapewnieniu bardziej rozbudowanych opcji personalizacji. Nie, iOS nie stanie się nagle Androidem, ale użytkownicy i tak zyskają większe możliwości niż dotychczas. Firma z Cupertino ma bowiem wprowadzić możliwość wyboru domyślnych aplikacji, takich jak przeglądarka internetowa, odtwarzacz muzyki czy klient poczty. Dodatkowo, na ekranie głównym pojawią się widżety, które ustawimy obok ikon. Dotąd dla widżetów przeznaczony był oddzielny ekran. Ma zostać również wprowadzona możliwość wgrywania kolekcji tapet stworzonych przez firmy trzecie.
iOS/iPhone OS 14 ma zyskać nowy ekran z aplikacjami. Pozwoli on przejrzeć wszystkie zainstalowanie aplikacje w formie pionowej, przewijanej listy. Nie zabraknie opcji filtrowania – np. pokazanie wyłącznie aplikacji z nieodczytanymi powiadomieniami czy tych ostatnio uruchomionych. Nowy ekran ma wspierać sugestie Siri, a więc podpowiedzi aplikacji na podstawie wcześniej zebranych wzorców – np. aplikacje uruchamiane wieczorem lub te, z których użytkownik korzysta na siłowni.
Kolejną zmianą ma być nowe podejście do wielozadaniowości. Zamiast poziomo przewijanej listy z dużymi oknami ostatnio uruchomionych aplikacji, na jednym ekranie otrzymamy zestaw czterech miniatur. Całość przypomina rozwiązanie znane z iPadOS.
Rozszerzona zostanie lista funkcji w sekcji Dostępność. System ma wykrywać wybrane dźwięki, jak alarmy przeciwpożarowe, syreny, pukanie do drzwi, dzwonki do drzwi czy nawet płacz dzieci. Po rozpoznaniu konkretnego dźwięku, iPhone lub iPad wyświetli stosowny alert. Opcja będzie skierowana dla osób z wadami słuchu. W opcjach ułatwień dostępny ma być wprowadzone jeszcze wykrywanie gestów dłoni wykonywanych w powietrzu. Do rozpoznawania posłuży przednia kamerka w połączeniu ze specjalnie przygotowanym oprogramowaniem. Prawdopodobnie pozwoli to na obsługę wybranych funkcji bez konieczności sięgania do dotykowego wyświetlacza.
Ze względu na liczne problemy tuż po premierze iOS 13 i konieczność udostępnienia wielu aktualizacji, Apple wprowadzi usprawnienia w wydawaniu nowych wersji systemu operacyjnego. Mają być dodane flagi, które umożliwiają inżynierom selektywne włączanie i wyłączanie wybranych funkcji systemu operacyjnego. Dzięki temu, niedokończone lub błędnie działające moduły będą izolowanie, aby nie zakłócić pracy całego oprogramowania.
Na koniec podsumowania nowości w iOS/iPhone OS mamy dobrą wiadomość dla wszystkich użytkowników starszych urządzeń. Aktualizacja ma zostać wydana na wszystkie iPhone’y, które otrzymały iOS 13.
iPadOS 14 – wygodniejsza praca z klawiaturą i myszką
System dla iPadów nie pojawiał się zbyt często w przeciekach. Należy jednak zaznaczyć, że znaczna większość nowości z iOS 14 trafi także do iPadOS 14. W końcu mamy do czynienia z tym samym systemem operacyjnym, ale ze zmienioną nazwą i dodatkowym zestawem rozwiązań stworzonych z myślą o większych ekranach tabletów.
Apple najpewniej rozwinie funkcje, które w założeniach mają pozytywnie wpływać na komfort pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie, a także obsługę iPadOS za pomocą myszki i klawiatury. Przykładowo, większość funkcji kursora znanych z komputerów działających pod kontrolą macOS zostanie przeniesiona na iPady. Wygląd kursora ma dostosowywać się do wskazywanego elementu – np. przełączenie standardowej strzałki na dłoń podczas najechania na link z łączem.
Ponadto, wraz z nowymi wskaźnikami, na WWDC firma ma wprowadzić gesty podobne do tych z macOS. Dzięki temu, obsługa za pomocą podłączonego gładzika powinna być wygodniejsza i bardziej intuicyjna.
Nie wszystkie iPady, które znalazły się na liście wspierających iPadOS 13, dostaną dostęp do tegorocznej, dużej aktualizacji. Nowa wersja ma nie trafić na iPada Mini 4 oraz iPada Air 2.
macOS 10.16 – czas na przesiadkę na ARM
Prawdopodobnie najważniejszą nowością, którą Apple przedstawi na WWDC 2020, będzie zapowiedź przejścia na autorskie procesory. Niestety, jeszcze nie zobaczymy pierwszych komputerów z ARM – ich premiera przewidziana jest na 2021 roku. Głównym celem ogłoszenia zmian jest zapewnienie czasu programistom, aby zdążyli przystosować swoje aplikacje pod nową architekturę.
Apple najpewniej doda kolejne usprawnienia w projekcie Catalyst, czyli rozwiązaniu, które ma w założeniach umożliwiać łatwe przenoszenie oprogramowania z iPadów na komputery z macOS. Zespół Tima Cooka od dłuższego czasu chce zbliżyć obie platformy do siebie, co obecnie nie wychodzi zbyt dobrze, ale firma najwidoczniej nie zamierza się poddawać.
macOS 10.16 otrzyma nową aplikację Wiadomości z funkcjami znanymi z iOS. Tak, będzie ona oparta o projekt Catalyst.
watchOS 7 – Apple Watchu w końcu z funkcją śledzenia snu
Apple Watch, w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych smartwatchy, nie doczekał się jeszcze funkcji śledzenia snu. Prawdopodobnie zmieni się to wraz z watchOS 7. Inteligentny zegarek ma sprawdzać m.in. puls, ruchy użytkownika, a także hałas otoczenia. Wszystkie zebrane dane trafią do specjalnej zakładki w aplikacji Zdrowie na iPhonie.
Wśród ciekawszych nowości należy jeszcze wymienić opcję wykrywania nasycenia krwi tlenem. Nie jest jednak jasne, czy funkcja będzie dostępna dla wszystkich smartwatchy z watchOS 7 czy zostanie ograniczona tylko do Apple Watch series 6. Taki ruch może wynikać z konieczności zastosowania dodatkowych czujników, niezbędnych do monitorowania poziomu tlenu.
W watchOS 7 nie zabraknie nowych tarczy. Aktualizacja wprowadzi co najmniej trzy nowe tarcze. Jedną z nich ma być Infograf Pro, który dołączy do wprowadzonych wraz z Watch series 4 tarcz Infograf i Infograf Modułowy. Tarcza będzie zawierać tachymetr, który powinien być znanym fanom mechanicznych, sportowych zegarków. Kolejną nowością związaną z tarczami ma być opcja ich udostępniania innym użytkownikom. Chodzi o spersonalizowane tarcze z funkcjami wybranymi przez użytkownika. Niestety, raczej nie otrzymamy możliwości wgrywania tarcz firm trzecich.
Na Apple Watchu pojawi się tryb dziecka – z poziomu iPhone’a będzie można zarządzać drugim Watchem, bez konieczności posiadania dodatkowego urządzenia z iOS. Ponadto, rodzic będzie mógł skorzystać z funkcji Schooltime, czyli opcji ustawienia dostępności wybranych aplikacji o określonych godzinach.
WWDC 2020 – sprzętowe nowości
Według najnowszego raportu Bloomberga, w którym serwis powołuje się na własne źródła, Apple podczas tegorocznego WWDC na skupić się przede wszystkim na oprogramowaniu. Natomiast nowy sprzęt ma zostać zaprezentowany później, jeszcze w tym roku.
Jakie sprzętowe nowości mieliśmy zobaczyć na konferencji WWDC 2020? Trzeba przyznać, że zapowiadało się całkiem interesująco. Nieoficjalne informacje sugerowały wprowadzenie odświeżonej przystawki Apple TV i głośnika HomePod. Firma miała również przedstawić iMaca z zupełnie nowym wyglądem, inspirowanym iPadem Pro.
Gdzie oglądać WWDC 2020?
Konferencja startuje już dzisiaj o godzinie 19:00. Będzie transmitowana na żywo na YouTube, a więc będzie mógł ją obejrzeć każdy zainteresowany. Nie trzeba więc posiadać urządzenia Apple czy specjalnego zaproszenia.
Oczywiście zapraszamy na Tabletowo.pl. Przedstawimy wszystkie najważniejsze nowości, którymi Apple pochwali się na konferencji.