UNISOC (dawn. Spreadtrum) jest liczącym się, ale jednocześnie nieznanym większości osób producentem procesorów do urządzeń mobilnych, mimo że w Polsce można kupić kilka smartfonów z SoC tej firmy (m.in. model Alcatel 1S 2019). Dziś zaprezentowała ona bardzo zaawansowany układ ze zintegrowanym modemem 5G, który swoją specyfikacją zawstydza podobne propozycje z oferty Qualcomma, Samsunga, MediaTeka i Huawei.
UNISOC Tiger T7520 – specyfikacja
To już druga generacja platformy 5G do smartfonów od UNISOC. Pierwsza nosiła oznaczenie Tiger T7510 i jej premiera nie odbiła się zbyt dużym echem w branży, w przeciwieństwie do debiutu zaskakującego, czterordzeniowego procesora Tiger T310. Jednocześnie jest to pierwszy na świecie SoC do urządzeń mobilnych, który produkowany jest z wykorzystaniem procesu technologicznego 6 nm EUV (extreme ultraviolet light). Jak podaje UNISOC, w porównaniu do litografii 7 nm, pozwala on zagęścić tranzystory aż o 18% i zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd o 8%.
UNISOC Tiger T7520 składa się z czterech rdzeni ARM Cortex-A76 i czterech ARM Cortex-A55 oraz układu graficznego ARM Mali-G57. Z SoC zintegrowano również modem 5G, który wspiera agregację pasm częstotliwości 5G NR TDD+FDD, a także pasmo radiowe Sub-6GHz i dual-SIM dual-5G. Może on pracować w trybach NSA i SA (w tym ostatnim prędkość transmisji danych jest w stanie przekroczyć 3,25 Gbit/s), a do tego obsługuje też sieci 4G, 3G i 2G.
Zintegrowany z UNISOC Tiger T7520 modem 5G obsłuży również sieć piątej generacji na częstotliwościach do tej pory wykorzystywanych przez 4G. Co ciekawe, jak deklaruje producent, układ został zoptymalizowany tak, aby nawet podczas podróży pociągiem, który pędzi z prędkością 500 km/h, użytkownik miał stały dostęp do sieci 5G.
UNISOC Tiger T7520 dysponuje także zintegrowanym NPU nowej generacji, którego wydajność energetyczna jest aż o ponad 50% wyższa w porównaniu do poprzednika. SoC ma na pokładzie też „dedykowany akcelerator AI” i ulepszony czterordzeniowy ISP, a do tego obsługuje aparaty o rozdzielczościach 108 Mpix.
Smartfony z procesorem UNISOC Tiger T7520 mogą być wyposażone w wyświetlacze o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Producent zadbał także o wsparcie dla ekranów, które wyświetlają obraz w rozdzielczości 4K i jakości HDR10+.
UNISOC Tiger T7520 oferuje również drugą generację rozwiązania o nazwie Integrated Secure Element, które ma zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa niż embedded SE (stosowane przez… Apple).
UNISOC nie poinformował, kiedy można spodziewać się pierwszych smartfonów z procesorem Tiger T7520. Nie wiadomo też, jacy producenci po niego sięgną.
Źródło: UNISOC