Sharp znany jest z często dość niekonwencjonalnego podejścia do smartfonów. W Polsce za każdym razem wprawia ono w konsternację, ale być może w rodzimej Japonii jest przyjmowane z otwartymi ramionami. Nie zmienia to faktu, że nowy Sharp R5G również się wyróżnia. Jednak – jak przystało na flagowca – do jego specyfikacji w większości nie można mieć zastrzeżeń.
Sharp Aquos R5G – specyfikacja
Smartfon wyposażono w wyświetlacz Pro IGZO o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości WQHD+ 3168×1440 pikseli. Podobnie jak ten w (na przykład) Aquos R3 za 3400 złotych, ma on dwa wycięcia: jedno w kształcie litery „U” w górnej części i drugie, które otacza pojemnościowy czytnik linii papilarnych przy dolnej krawędzi. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to pozwala pokryć ekranem jeszcze większą część panelu przedniego urządzenia, lecz Sharp mógłby już z niego zrezygnować i przejść już na ekranowe skanery odcisków palców, szczególnie że Aquos R5G jest high-endem. Wyświetlacz dodatkowo wspiera technologia Dolby Vision.
Sercem smartfona jest ośmiordzeniowy (8x Kryo 585; 7 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 865 2,84 GHz z układem graficznym Adreno 650 i dedykowanym modemem 5G Snapdragon X55. Do tego są aż 12 GB RAM i 256 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 1 TB. Warto tu odnotować, że jest to pierwszy inteligentny telefon Sharpa z taką ilością RAM.
Sharp Aquos R5G jest też pierwszym smartfonem tej marki z tak rozbudowanym aparatem fotograficznym. Na panelu tylnym znajduje się zestaw 12,2 Mpix (f/1.7) z OIS + 48 Mpix z obiektywem szerokokątnym (f/2.9) + 12,2 Mpix (tzw. teleobiektyw z 2x zoomem optycznym i OIS) + sensor ToF. Moduł może też nagrywać wideo w 8K, a do tego oferuje funkcję Focus playback, dzięki której po zarejestrowaniu filmu w 8K można wyciąć dowolną sekwencję i stworzyć nowy materiał z dźwiękiem. Na przodzie umieszczono zaś jeden aparat o rozdzielczości 16,4 Mpix z przysłoną f/2.0 i oprogramowaniem upiększającym Sharp Beauty.
Sharp Aquos R5G obsługuje również WiFi 6 (802.11 ax) oraz oferuje głośniki stereo, wspierane przez technologię Dolby Atmos. Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 10 (z zainstalowaną na start aplikacją Adobe Photoshop Express) i czerpie prąd z akumulatora o pojemności 3730 mAh, czyli dość niewielkiej, ale inteligentne telefony tej marki raczej nie słyną z ogromnych baterii. Całość ma wymiary 162x75x8,9 mm i waży 189 gramów. Obudowa tego modelu jest pyło- i wodoszczelna (IP65/IP68). Na pokładzie znajdują się też port USB-C i 3,5 mm złącze słuchawkowe.
Sharp nie podał sugerowanej ceny Aquos R5G. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości smartfon trafi również do Polski, aczkolwiek nie ma co liczyć na wybitnie atrakcyjną cenę, gdyż dość przeciętnie konkurencyjny Aquos R3 sprzedawany jest w naszym kraju za 3400 złotych.
Źródło: Sharp, SHARP AQUOS Mobile