Smartfon to prawdziwa skarbnica informacji o jego właścicielu – jeśli urządzenie dostanie się w niepowołane ręce lub zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, dane użytkownika mogą zostać wykorzystane w bardzo przykry sposób. Nic więc dziwnego, że sprzedaż inteligentnych telefonów z zabezpieczeniami sprzętowymi rośnie tak szybko.
Jak wynika z zebranych przez Counterpoint danych, aż 1/3 wszystkich smartfonów, które zostały sprzedane w 2019 roku, miała na pokładzie dodatkowe zabezpieczenie w postaci dedykowanego, sprzętowego elementu. Najwięcej sprzedało ich Apple (42% całości). Na drugim miejscu znajdują się urządzenia Huawei z procesorami HiSilicon Kirin (34% udziałów). Trzecia lokata przypadła sprzętom z SoC Qualcomm Snapdragon (17%), zaś czwarta inteligentnym telefonom z układami Samsung Exynos (7%).
Counterpoint podaje też, że w 2019 roku sprzedaż smartfonów z zabezpieczeniami sprzętowymi wzrosła aż o 39% w porównaniu do 2018 roku. Wynika to z faktu, że nie tylko użytkownicy przykładają do kwestii bezpieczeństwa więcej uwagi, ale też dlatego, że na rynku pojawia się coraz większa liczba urządzeń z takim rozwiązaniem na pokładzie.
Apple już od iPhone’a 5S implementuje w swoich iPhone’ach secure enclave (eSE), która chroni dane klienta podczas ataku typu malware. Huawei z kolei stosuje integrated secure element (inSE) – jest on częścią flagowych procesorów HiSilicon Kirin 960, 970, 980 i 990 oraz średniopółkowego Kirin 710. Qualcomm zaś opracował secure processing unit (SPU) i zamontował go w układach Snapdragon 845, 855 i 855+, dając tym samym możliwość wykorzystania go w smartfonach wielu różnych marek, m.in. Xiaomi, OnePlus, LG i Sony.
Samsung zaczął integrować zabezpieczenia sprzętowe w swoich procesorach dopiero od zeszłego roku – physically unclonable function (PUF) jest częścią Exynosów 9820 i 9825. Google, pomimo stosowania układów Qualcomma, stawia na TPM (Trust Platform Module), miniaturową wersję hardware security module (HSM).
Przygotowany przez Counterpoint raport jest o tyle ciekawy, że prawdopodobnie większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich smartfon wyposażony jest w zintegrowane zabezpieczenie sprzętowe, które chroni prywatne dane przed niepowołanym dostępem. Warto też zauważyć, co widać na powyższej grafice, że Apple i Huawei sprzedały najwięcej urządzeń z tym rozwiązaniem na pokładzie – Samsung i Xiaomi mieli znacznie mniejsze udziały w sprzedaży w 2019 roku w tym aspekcie.
Źródło: Counterpoint via FoneArena