Komputer z elastycznym ekranem? Dell tak widzi przyszłość składanych urządzeń

Ponieważ urządzenia z dwoma ekranami coraz częściej pojawiają się w planach produkcyjnych technologicznych gigantów, więc i Dell postanowił pokazać, nad czym zastanawiają się projektanci tej firmy. Concept Duet i Concept Ori nie są jednak prototypami, a swobodnymi wizjami urządzeń niezbyt odległej przyszłości.

O tym, że Microsoft na serio chce wejść w segment urządzeń z dwoma ekranami, przekonaliśmy się podczas ubiegorocznej konferencji firmy. Pojawiły się na niej nie tylko kolejne wersje znanych nam sprzętów, takich jak Surface Pro 7 czy Surface Pro X, ale także Surface Neo i Duo. Nawet jeśli nie staną się one hitami sprzedażowymi, to mogą zainspirować innych producentów do eksperymentowania z podobnymi rozwiązaniami. Wydaje się, że ochotę na takie próby ma Dell.

Dell jest bardzo ostrożny w deklaracjach i otwarcie mówi, że dwa urządzenia, których grafiki zaprezentowano, istnieją jedynie na firmowych dyskach komputerów należących do projektantów. Zdaniem firmy, warto jednak mieć plany względem tego rodzącego się segmentu – pamiętamy przecież, że sukces linii Surface Pro od Microsoftu spowodował, że niektórzy producenci pokusili się o wydanie własnych hybryd, licząc na zbliżone wyniki.

Dell Concept Duet

Pierwsze z urządzeń Della wykorzystuje parę wyświetlaczy, każdy o przekątnej 13,4 cala. Jeden z nich jest klasycznym dotykowym wyświetlaczem, a drugi może opcjonalnie pełnić rolę klawiatury i gładzika. Coś podobnego widzieliśmy już w Lenovo Yoga Book C930, z tym że tam drugi wyświetlacz wykonano w technologii E Ink. Nie było to najwygodniejsze rozwiązanie – ciekawe, jak sprawdziłoby się w wykonaniu Della.

Firma wskazuje, że Concept Duet świetnie nadawałby się do wielozadaniowości – na dwóch ekranach można by umieszczać różne okna i treści. Jednym z pomysłów jest chociażby prowadzenie wideokonferencji, widocznej na jednym wyświetlaczu, i jednoczesne odpowiadanie na Tweeta na drugim. Pod znakiem zapytania stoi praktyczność takich działań, choć dla Della ważniejsza jest chyba nie ona, a po prostu fakt, że drugi ekran dałby nam dodatkowe możliwości.

Omawianie proporcji obudowy czy widocznych na grafikach portów raczej mija się z celem, biorąc pod uwagę, że grafiki są bardzo ogólne i nie prezentują wyglądu urządzeń, które miałyby trafić do sklepów.

Dell Concept Ori

Drugie urządzenie przypomina mocno ideą ThinkPad X1 Fold, przy czym różnica między sprzętem Lenovo a Concept Ori jest taka, że ten pierwszy… naprawdę istnieje i będzie sprzedawany w tym roku. Składany tablet Della na razie funkcjonuje jako pewien kierunek, który firma może podjąć, ale wcale nie musi.

Concept Ori (nazwa to skrót od „origami”) ma 13-calowy ekran, który można złożyć na pół. W ten sposób zmieści się do torebki, a otwiera się do postaci pełnowymiarowego tabletu. Ewentualnie można go użyć jako minilaptopa – po przyjęciu jego kształtu, pół ekranu zajmie klawiatura lub notatnik.

Dell lubi kombinować

Podczas CES 2020 Dell zaprezentował więcej takich ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest konsolka, przypominająca wyglądem Nintendo Switch, ale umożliwiająca grę w pecetowe tytuły. Czas pokaże, czy firma zdecyduje się na produkcję któregokolwiek z wymienionych powyżej urządzeń.

 

źródło: Slashgear