Profoto C1 Plus
Profoto C1 Plus (fot. Profoto)

Profoto C1 i C1 Plus – podręczny system oświetlenia fotograficznego do smartfonów

Odkąd jakość zdjęć tworzonych przez coraz potężniejsze smartfony stała się jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym z) argumentów marketingowych, wielu producentów akcesoriów próbowało oferować różnorodne dodatki, zwiększające możliwości tych urządzeń. Jednym z takich dodatków jest system oświetlenia Profoto C1 i C1 Plus.

Profoto C1 Plus
Profoto C1 Plus (fot. Profoto)

Fotografia, czyli rysowanie światłem

Smartfon długo nie był traktowany jako poważne narzędzie pracy fotograficznej, dlatego początkowo większość akcesoriów z tym związanych miało charakter mniej lub bardziej zaawansowanych zabawek. Wzrost możliwości tych urządzeń przyniósł i lepsze dodatkowe narzędzia, jednak temat światła długo był traktowany po macoszemu – trzeba było korzystać albo z tego, co było na miejscu, albo ze sprzętu „pożyczonego” od standardowych aparatów, który zwykle był mało poręczny do użycia z telefonem i oferował minimalne lub żadne możliwości oficjalnej współpracy. Profoto C1 i C1 Plus mają to zmienić – są to specjalnie, kieszonkowe lampy doświetlające dostosowane do współpracy ze smartfonem i dzięki aplikacji dające wygodną możliwość kontroli parametrów podczas pracy.

Profoto C1 i C1 Plus
Profoto C1 i C1 Plus (fot. Profoto)

Profoto C1 zbudowany jest w oparciu o 7 diod LED. Cztery z nich mają ciepłą barwę światła, a trzy zimną. Dzięki takiej kombinacji temperaturę barwową światła można regulować w zakresie od 3000 do 6500 K. Lampa może pracować zarówno w trybie ciągłym, zapewniając strumień światła o mocy 280 lumenów, jak i w trybie błyskowym, dając 1600 lumenów. Wbudowany akumulator 1500 mAh zapewnia minimum 30 minut światła ciągłego lub 2000 błysków, a jego ładowanie zajmuje 2 godziny. Łączność ze smartfonem odbywa się za pośrednictwem Bluetooth.

Profoto C1 Plus
Profoto C1 Plus (fot. Profoto)

Znacznie bardziej rozbudowany jest większy brat, model C1 Pro, który pracuje w oparciu o 10 LED-ów zimnych i 10 ciepłych. Podobnie, jak w Profoto C1, barwę światła można regulować w zakresie 3000-6000 K. W trybie ciągłym strumień światła ma 280 lumenów, jednak w trybie błyskowym jest to już 4300 lumenów. C1 Pro może być sterowany ze smartfona przez Bluetooth, jak jego mniejszy brat, lecz może być także wyzwalany (pojedynczo lub w większych grupach) zdalnie w trybie TTL, za pomocą transmitera Profoto Air, co umożliwia współpracę z lustrzankami i aparatami bezlusterkowymi.

Profoto C1 Pro ma możliwość demontażu dyfuzora i założenia dodatkowych barwnych filtrów żelowych, pozwalając zmienić lampę doświetlającą w urządzenie efektowe. Model ten ma także możliwość regulacji barwy i strumienia wprost z przycisków na obudowie, do tego można go zamontować na typowym statywie foto z gwintem 1/4″.

Profoto C1
Profoto C1 (fot. Profoto)

Każda z tych kieszonkowych lamp spisze się znakomicie jako światło wypełniające, łagodzące kontrasty lub zapewniające kolorową kontrę dla światła zastanego. Bardziej interesujący wydaje się jednak model większy, gdyż oferuje on ogromną uniwersalność i możliwość bezproblemowej współpracy jednocześnie ze smartfonem i aparatem fotograficznym.

Profoto C1 i C1 Pro – ceny

Sprzęt pojawił się już u oficjalnych dystrybutorów w Polsce, możemy zatem podać ceny

  • Profoto C1: 1290 zł
  • Profoto C1 Pro: 2149 zł
  • Żelowe filtry: 199 zł sztuka

Dostępne są także różne modele sterowników umożliwiających wyzwalanie C1 Pro radiowo z aparatów systemowych.

 

 

Źródło i zdjęcia: Profoto Polska