(fot. pixabay.com)

Google: użytkownicy Androida pod względem ergonomii preferują trzy przyciski

Wśród głównych nowości w Androidzie Q można wymienić odczuwalnie zmieniony sposób nawigacji po systemie. Dostępne są bowiem opcjonalne gesty, które teraz mogą zastąpić nie tylko przycisk ostatnio uruchomionych aplikacji, ale także systemowy przycisk Wstecz. Podobnie jak iPhone X, smartfony z Androidem Q mogą mieć na dole ekranu tylko „pigułkę” i żadnych innych przycisków.

Android Q z nowym podejściem do przycisku Wstecz

Użytkownicy Androida Q w wersji wprost od Google mogą włączyć nowe sterowanie gestami. Dostęp do ostatnich aplikacji realizowany jest poprzez pociągnięcie od dolnej krawędzi ekranu w górę. Z kolei przycisk Wstecz został zastąpiony pociągnięciem od bocznej krawędzi do środka wyświetlacza.

To właśnie wdrożenie gestu wstecz sprawiło Google sporo problemów. Szybko okazało się bowiem, że spora część aplikacji nie była projektowana z uwzględnieniem możliwych systemowych gestów wykonywanych przy lewej krawędzi. Aplikacje te posiadają własne gesty, który przykładowo służą do wyciągnięcia ukrytego hamburger menu.

Firma satysfakcjonujące rozwiązanie znalazła dopiero tuż przed udostępnieniem finalnego wydania Androida Q. Udoskonalone gesty trafiły do wersji Beta 6.

Czy faktycznie warto było wprowadzać gesty?

Google w nowym wpisie na oficjalnym blogu informuje, że dobrze zaprojektowane gesty mogą usprawnić nawigację po systemie. Z drugiej jednak strony, firma słusznie zauważa, że sterowanie gestami jest trudniejsze do nauki i może wymagać zmiany przyzwyczajeń, szczególnie jeśli długo korzystaliśmy z przycisków.

Co ciekawe, z danych opublikowanych przez Google wynika, że użytkownicy Androida twierdzą, że wyższą ergonomię zapewniają trzy klasyczne przyciski – wstecz, home i przycisk ostatnich aplikacji.

(fot. Google)

Czyżby więc gesty okazały się gorsze? Niekoniecznie. Te same dane wskazują, że wygrywają one w określonych scenariuszach, jak przykładowo obsługa jedną ręką. Ponadto, czas wykonania określonych zadań (powrót do ekranu domowego i cofnięcie), jeśli użytkownik przyzwyczaił się już do gestów, może być krótszy niż korzystanie z przycisków.

Badanie przeprowadzone przez Google wyraźnie pokazuje, że gesty owszem mogą być dobrym następcą systemowych przycisków. Jednakże, dużo zależy od użytkownika, który często przyzwyczajony jest do wcześniejszych, długo stosowanych rozwiązań. Cieszy więc fakt, że Google zdecydowało się pozostawić możliwość wyboru – nowe gesty w Androidzie Q wciąż pozostają opcjonalną metodą sterowania. Tym bardziej, że w wybranych kategoriach lepiej oceniane są jednak przyciski.

źródło: The Verge, Android Developers Blog