Powoli nadchodzi lato, a z nim cieplejsze temperatury, które zachęcają do wyjścia na dwór. W tym okresie wiele osób ogranicza przejazdy samochodem oraz komunikacją miejską na rzecz roweru lub alternatywnych środków transportu, np. elektrycznych hulajnóg. Cieszą się one coraz większą popularnością i trudno się dziwić, ponieważ dostarczają wiele radości. Przed zakupem warto jednak przejrzeć ofertę różnych producentów, aby wybrać model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.
Frugal Smart
Cena w sklepach: od 799 złotych
Frugal Smart jest idealną propozycją dla wszystkich, którzy nie chcą wydać zbyt wiele na elektryczną hulajnogę. Mimo swojej niskiej ceny, została wyposażona w silnik o mocy 250 W, który pozwala na rozpędzenie jej do prędkości 23 km/h. Biorąc pod uwagę fakt, że maksymalne obciążenie wynosi 90 kg, to na prędkość oraz moc nikt nie powinien narzekać. Decydując się na ten model trzeba mieć na uwadze, że ma ona koła o rozmiarze 5,5″ oraz 6″, więc komfortowo będzie się poruszać tylko po równej nawierzchni.
Do zalet hulajnogi należy zaliczyć jej kompaktowe rozmiary oraz stosunkowo niską wagę, która wynosi 7,5 kg. Niestety, producent musiał na czymś przyoszczędzić i na jednym ładowaniu (a to trwa około 3 godzin) można przejechać maksymalnie 13 kilometrów. Jeśli chodzi o wyposażenie, to na pokładzie znajduje się wyświetlacz LCD, na którym mamy podstawowe informacje, oświetlenie LED-owe oraz dzwonek. Podsumowując, za 8 banknotów z portretem króla Władysława Jagiełły dostaniemy pojazd, który nie jest idealny, ale dobrze sprawdzi się w roli pierwszego elektrycznego kompana.
Frugal Smart w Media Expert (799 złotych)
Kugoo S1
Cena w sklepach: od 1299 złotych
Kugoo S1 to hulajnoga z dalekiego wschodu, której parametry robią wrażenie. Zastosowano w niej silnik o mocy aż 350 W, który jest w stanie rozpędzić ją do maksymalnie 35 km/h. Mimo swojej mocy może idealnie sprawdzić się w roli elektrycznego pojazdu dla starszego dziecka oraz osoby dorosłej. Wynika to z tego, że ma regulowaną wysokość kierownicy, która może mieć 930, 1070 lub 1160 mm. Producent zdecydował się również na użycie 8,5″ kół oraz jednego amortyzatora.
Ładowanie baterii trwa około trzech godzin i pozwala na przejechanie do 30 kilometrów. Co ważne, maksymalne obciążenie hulajnogi wynosi 120 kg, a jej waga 11 kg. Na pochwałę zasługuje również certyfikat IP54 oraz LED-owe oświetlenie. Kugoo S1 ma też kolorowy wyświetlacz, który może nie wygląda nowocześnie, ale jest czytelny.
Motus Scooty 8.5 / 8.5 Power
Cena w sklepach: od 1498 złotych w wersji 8.5 lub 1999 złotych w wersji 8.5 Power
Motus Scooty 8.5 jest nową propozycją na rynku elektrycznych hulajnóg i ma szansę stać się hitem sprzedaży. Wynika to z tego, że model ten oferuje przyzwoite parametry w rozsądnej cenie. Warto zaznaczyć, że Motus Scooty 8.5 oferowany jest w dwóch wersjach: słabszej z silnikiem o mocy 250 W oraz mocniejszej Power – 350 W. Obie wersje pozwalają na rozpędzenie się maksymalnie do 25 km/h. Jeśli chodzi o koła, to ich rozmiar wynosi 8,5″, a więc nie będzie problemów z jazdą po większości nawierzchni.
Hulajnoga elektryczna Motus Scooty Fit Lovers Edition, czyli dobre osiągi i atrakcyjne wzornictwo
Zastosowany akumulator pozwala na przejechanie maksymalnie 30 km w wersji Power oraz 25 km w podstawowej konfiguracji. Myślę, że w tej półce cenowej jest to satysfakcjonujący wynik. Producent pomyślał jednak w dosyć niekonwencjonalny sposób i modelu Power zastosował system wymiennej baterii, dzięki któremu dystans możemy wydłużyć, zabierając dodatkową baterię do plecaka. Niewątpliwą zaletą obu modeli jest certyfikat IP54 oraz prosty i czytelny wyświetlacz LED. Warto pamiętać, że maksymalne obciążenie wynosi 100 kg w wersji podstawowej i 120 kg w Power, a ich waga, to, odpowiednio: 12,5 kg i 13,5 kg. Przy okazji zdradzę, że niebawem przyjrzymy im się z bliska ;)
Xiaomi MiJia M365
Cena w sklepach: od 1649 złotych
Jeśli myśleliście, że w tej kategorii urządzeń Xiaomi nie ma swojego reprezentanta, to się myliliście. Xiaomi MiJia 365 to bardzo ciekawa i popularna hulajnoga, która wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Zastosowano w niej silnik o mocy 250 W, który pozwala na rozpędzenie jej do 25 km/h. Dużą zaletą propozycji od chińskiego giganta są koła, których rozmiar wynosi 8,5″. Dzięki temu jazda po wybrukowanej kostką drodze powinna być komfortowa. Jeśli chodzi o maksymalne obciążenie, to wynosi ono 100 kg.
Xiaomi MiJia 365 waży 12,5 kg i ma baterię pozwalającą na przejechanie maksymalnie 30 kilometrów. Hulajnoga spełnia kryteria certyfikatu IP54 – dzięki niemu można śmiało poruszać się chwilę po deszczu, a żadne kałuże i kurz nie powinny stanowić problemu. Hulajnoga została wyposażona w światła, wyświetlacz oraz moduł Bluetooth, który umożliwia analizowanie parametrów urządzenia poprzez dedykowaną aplikację. Na pochwałę zasługuje zestaw sprzedażowy, ponieważ producent dodaje dwie zapasowe opony.
Xiaomi MiJia M365 w Media Expert (1699 złotych)
Koowheel L8
Cena w sklepach: od 1899 złotych
Koowheel L8 jest bezpośrednią konkurencją dla propozycji od Xiaomi. Zastosowany silnik ma taką samą moc, czyli 250 W, ale konstrukcja pozwala na rozpędzenie się do prędkości 30 km/h. Producent zdecydował się na użycie delikatnie mniejszych kół – o rozmiarze 8″, ale spokojnie one również pozwolą na komfortowe poruszanie się po kostce brukowej, szczególnie, że znalazło się miejsce dla amortyzatora. Maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi 100 kg.
Waga urządzenia jest również niższa niż w przypadku Xiaomi i oscaluje w granicach 12 kg. Co ciekawe, hulajnoga ładuje się w ciągu 3,5 h i pozwala na przejechanie 25 km, ale 30-minutowe ładowanie wystarczy na przejazd aż 10 km. Niewątpliwą zaletą jest bogate oświetlenie hulajnogi oraz certyfikat IP54. Warto dodać, że Koowheel L8 pozwala na podjazdy o nachyleniu 14%. Producent zadbał również o czytelny wyświetlacz, który wyświetla podstawowe informacje, a pełne statystyki można sprawdzić poprzez dedykowaną aplikację.
Segway KickScooter ES2
Cena w sklepach: od 2499 złotych
Wydaje mi się, że markę Segway wszyscy kojarzą z grupami turystów podróżujących z przewodnikiem na elektrycznych pojazdach po turystycznych miastach. Producent zdecydował się na użycie silnika o mocy 300 W, który pozwala na dynamiczniejsze poruszanie się. Warto dodać, że mimo mocnego silnika, maksymalna prędkość została ustalona na poziomie 25 km/h. Maksymalne obciążenie wynosi 100 kg.
Jeśli chodzi o poruszanie się po nierównościach, to powinno być ono w miarę komfortowe, ponieważ producent zdecydował się na zastosowanie kół o średnicy 8″ i 7,5″ oraz jednego amortyzatora. Co ciekawe, maksymalny zasięg wynosi 25 km, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zwiększyć nawet do 45 km, podłączając drugą baterię. Czas ładowania od 0% do 100% wynosi około 3,5 godziny. Oczywiście model KickScooter ES2 ma oświetlenie, wyświetlacz, certyfikat IP54 oraz aplikację, w której między innymi można dostosować dodatkowe oświetlenie według własnych preferencji. Decydując się na tę propozycję, należy pamiętać, że maksymalny kąt nachylenia terenu, na którym można się poruszać to 10 stopni, a waga hulajnogi wynosi 12,5 kg.
Segway KickScooter ES2 w Media Expert (2499 złotych)
E-twow S2 Booster Plus S
Cena w sklepach: od 4599 złotych
Ostatnią propozycją jest hulajnoga, która potrafi naprawdę wiele. Zdecydowanie nie polecam tego modelu na pierwsze tego typu urządzenie, ponieważ wymaga on pewnej wprawy i doświadczenia w prowadzeniu elektrycznych pojazdów. S2 Booster Plus S został wyposażony w potężny silnik o mocy aż 500 W, który pozwala na rozpędzenie hulajnogi do prędkości 36 km/h. Co więcej, maksymalne obciążenie nie wynosi standardowych 100 kg, a 125 kg.
Warto zaznaczyć, że pojazd został wyposażony w system KERS, czyli system odzyskiwania energii. S2 Booster Plus S pozwala na dłuższą podróż, ponieważ zasięg maksymalny wynosi aż 35 km (ładowanie trwa 3 godziny). Co więcej, maksymalny kąt nachylenia dróg, po których można się poruszać, to 25 stopnie. Mimo tego, że parametry hulajnogi sugerują, że jest to duży i ciężki sprzęt, to tak nie jest. Waga wynosi 11 kg, a wymiary po złożeniu podobne są do konkurencyjnych modeli. Sterowanie wszystkimi opcjami S2 Booster Plus S odbywa się przy pomocy wyświetlacza umieszczonego na wieńcu kierownicy.
Podsumowanie
Jak sami widzicie, na rynku dostępnych jest wiele modeli. Co więcej, wymienione przeze mnie propozycje są typowo miejskie, a znaleźć można specjalne hulajnogi do poruszania się np. w terenie. Jeśli żaden z powyższych modeli nie przypadł Wam do gustu, to podczas wyboru warto zwrócić uwagę na rozmiar kół, amortyzację, wielkość platformy, moc oraz maksymalny zasięg.