Instytut badawczy NASK przedstawił raport, z którego wynika, że młodzi Polacy spędzają coraz więcej czasu w sieci. Iskierką nadziei pozostaje fakt, iż sami zaczynają to zauważać.
Ponad 4 godziny dziennie – tyle średnio przesiaduje online przeciętny młody Polak. Urządzeniem, z którego korzysta jest smartfon, bez którego to młodzież nie wyobraża już sobie życia. Takie są wnioski z przeprowadzonego badania przez Instytut Badawczy NASK wśród uczniów polskich szkół – począwszy od tych najmłodszych w podstawówkach, poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
Martwić może nas fakt, że w porównaniu z poprzednią edycją badania, średni czas, jaki młodzież poświęca na bycie w sieci, wzrasta i to całkiem sporo, bo aż o 32 minuty (z 3 godzin i 40 minut do 4 godzin i 12 minut). Z kolei więcej niż co czwarty badany odpowiedział, że przebywa w sieci od 2 do 4 godzin na dobę, a prawie co czwarty wskazywał przedział między 4 a 6 godzin dziennie. Co ósmy zaś wskazywał, iż spędza w Internecie aż ponad 8 godzin. To już są niepokojące dane.
Dobrze, godziny godzinami, ale co tak naprawdę młodzi ludzie robią w Internecie? Otóż ponad połowa stwierdziła, że słucha muzyki (65,4 proc.), ogląda filmy i seriale (62,1 proc.), rozmawia z bliskimi i znajomymi (61 proc.) czy korzysta z portali społecznościowych (59,4 proc.). Jako ciekawostkę dodam fakt, że zdecydowanie więcej chłopców wykorzystuje sieć do grania, z kolei dziewczynki więcej czatują.
Wszystko to dzieje się głównie na małym ekranie, a konkretnie mówiąc na ekranach naszych smartfonów. Do jego posiadania przyznało się 93,9 proc. respondentów. Co szósty z młodych ludzi nie wyobraża sobie już życia bez tego urządzenia, mimo to 56 proc. badanych zgodziło się z tezą, iż powinno mniej korzystać ze swojego smartfona.
Oznacza to więc, iż młodzież jest świadoma problemu, ale urządzenia te są dziś tak powszechnym narzędziem, z którym mamy do czynienia na każdym kroku, a którego naprawdę trudno jest się pozbyć, bądź ograniczyć. Nieco gorszą wiadomością jest fakt, iż dzieci zaczynają korzystać z nich już po raz pierwszy w wieku około 6 lat i 10 miesięcy (dla porównania trzy lata temu było to 9 lat i 5 miesięcy). Widać więc, że tu jest realny problem. Dzieci bardzo łatwo uzależnić od telefonu i Internetu, znacznie trudniej jest potem z tym uzależnieniem walczyć. Warto mieć tego świadomość i stawiać przede wszystkim na edukację, także wśród rodziców.
„Dziś pytanie ile czasu jesteś on-line nabiera nowego znaczenia. Wielu z młodych, a także całkiem dojrzałych ludzi, jest de facto on-line przez cały czas, ponieważ mamy przy sobie smartfony na stałe połączone z siecią. Na bieżąco otrzymujemy powiadomienia z mediów społecznościowych, wiadomości przez komunikatory, w każdej chwili możemy sięgnąć po telefon i skorzystać z tego co oferuje sieć” – wyjaśnia Marcin Bochenek Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK Państwowym Instytucie Badawczym.
Źródło: NASK