Sieć 5G w Polsce: inwestycje sięgną 20 miliardów złotych, ale operatorzy zarobią na nich niewiele

Uruchomienie sieci 5G w Polsce będzie kosztować operatorów telefonii komórkowej od 11 do 20 miliardów złotych. Do takich wniosków doszli szefowie największych sieci funkcjonujących w naszym kraju, podczas debaty na forum gospodarczym TIME. Jak przewidują, nie przyniesie to znaczących zysków – klienci nie będą przecież skłonni płacić więcej za „szybszy internet”.

Podobne szacunki dotyczące kosztów wprowadzenia 5G w Polsce przedstawiło niedawno Ministerstwo Cyfryzacji. Czy są to duże kwoty? Zależy, z czym je porównać. Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, przypomniał, że już teraz najwięksi operatorzy inwestują corocznie w rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej jakieś 4-5 mld złotych. Ewentualne opóźnienia nie będą więc wynikać z tego, że poszczególnych sieci nie będzie stać na przyspieszenie przesyłu danych – w grę wchodzi cała masa innych czynników.

Według Fallachera, pewną przeszkodą może być sprostanie normom dotyczącym emisji promieniowania elektromagnetycznego, które w naszym kraju są bardzo restrykcyjne. Zanim sieci podejmą się jednak rozbudowy swojej infrastruktury na większą skalę, będą musiały wiedzieć, jakie pasma przesyłu danych zostaną im przyznane. Tu w grę wchodzą już podmioty regulacyjne polskiego rządu. Według Andreasa Maierhofera, szefa T-Mobile Polska, bez jasnych wskazówek odnośnie wypożyczania czy przejmowania konkretnych częstotliwości, operatorzy nie będą mogli swobodnie działać.

Sieć 5G w Polsce: Orange testuje technologię w Zakopanem, a Play zapowiada tak zwane „5G-Ready”

O ile pierwsze komercyjne użycie sieci 5G planuje się na przyszły rok, tak zanim Polacy rzeczywiście odczują różnicę między 4G a 5G w skali całego kraju, minie jakieś 5-6 lat.

Wojciech Pytel, który zasiada w radach nadzorczych Netii i Polkomtela, zwracił uwagę na to, że choć rozwój sieci telefonii komórkowej w stronę 5G jest jak najbardziej słuszny, to operatorzy nie będą mieli z tego wielkich korzyści. Zainstalują nowe anteny, zapłacą za konkretne technologie oraz ich wdrożenie, ale trudno się spodziewać, żeby przełożyło się to 1:1 w zwiększeniu przychodów telekomów. Użytkownicy sieci, choć zapewne z radością przyjmą szybszy internet, nie będą skłonni płacić więcej za usługi operatorów.

źródło: wirtualnemedia.pl