Nie ukrywam – od dawna mam z tyłu głowy pomysł na poradniki dla początkujących użytkowników smartfonów z Androidem. I wreszcie nadszedł moment, by go zrealizować. W dodatku jest mi bardzo miło poinformować, że partnerem poradników została firma TP-Link Neffos, której filozofia jest tożsama z projektem, który będziemy realizować.
Poradniki o Androidzie? Kaśka, zwariowałaś!
“Przecież wszyscy wszystko już wiedzą” – zapewne zaraz w komentarzach posypie się gros takich wiadomości. Cóż, trudno jest mi się z tym zgodzić, ale tylko po części. Tabletowo czytają różni użytkownicy, o bardzo zróżnicowanym stopniu zaawansowania technologicznego. Jedni odwiedzają nas świadomie, wracając tu po kolejne ciekawe treści, inni – trafiają przypadkiem, szukając odpowiedzi na pytanie jaki smartfon kupić lub… właśnie jak rozwiązać jakiś podstawowy problem ze swoim smartfonem. Serio, nie uwierzycie, jak dużo jest takich zapytań, z których ludzie do nas wchodzą z Google.
Zresztą, do dziś jednym z lepiej klikających się tekstów poradnikowych na Tabletowo jest krótki wpis o wprowadzaniu polskich znaków na tablecie z Androidem. A zaraz za nim ten o podłączaniu smartfonów do telewizora (przewodowo czy też bezprzewodowo). Tematów, którym chcemy poświęcić Waszą uwagę, jest sporo, jednak musicie mieć świadomość tego, że zaczniemy od zupełnych podstaw.
Poradniki będą publikowane regularnie – co sobotę i niedzielę o 12
Postaramy się, by wpisy były krótkie, zwięzłe i rzeczowe. To będzie również miejsce na tak zwane “głupie pytania”. Spotkaliście się z jakimś problemem w smartfonie z Androidem, coś Was konkretnie interesuje lub macie jakieś pytanie, którego wstydzicie się zadać znajomym? Komentarze pod naszymi treściami poradnikowymi (jak również pod niniejszym postem) są do Waszej dyspozycji!
Początkowo skupimy się na tematach bardzo prostych, dla stałych Czytelników Tabletowo powiedziałabym nawet, że oczywistych. Będzie o pierwszym uruchomieniu Androida i konfiguracji konta Google, o personalizacji smartfona, przenoszeniu danych z jednego urządzenia na drugie czy też o przechowywaniu danych.
Po co to wszystko?
Rynek użytkowników wchodzących w kategorię smartfonów wciąż jest ogromny – są to zarówno ludzie starsi, którzy chcą „zaprzyjaźnić się” z technologią, jak i ludzie młodzi, którzy otrzymują pierwsze smartfony od rodziców. O ile drugiej grupie użytkowników zapoznanie się ze sprzętem przychodzi bezproblemowo, tak starsi mogą mieć z tym problem. I to właśnie w głównej mierze do nich będziemy kierować te teksty. Ale oczywiście nie tylko.
Aktualnie grupa użytkowników mających powyżej 55 lat, według statystyk Google Analytics, stanowi na Tabletowo ponad 10% czytelników. To wiele i niewiele zarazem. Z nowymi treściami chcemy do nich dotrzeć jeszcze lepiej, poświęcając im uwagę, ale też skupiamy się na pozyskaniu większej liczby użytkowników, którzy dopiero wchodzą w tematykę smartfonów.
Co więcej, gros użytkowników korzysta ze swoich telefonów bazując na ich podstawowych możliwościach, bez zagłębiania się w większe szczegóły – do nich również skierowane będą nasze poradniki.
Dlaczego TP-Link?
Dla mnie była to tak na dobrą sprawę firma pierwszego wyboru i bardzo się cieszę, że udało nam się dogadać. Seria smartfonów Neffos skierowana jest do grupy docelowej, do której my będziemy próbowali dotrzeć z naszymi poradnikami – czyli osób, które dopiero wchodzą w świat smartfonów. Czy to dostali pierwszy smartfon, czy “przesiedli się” z prostego telefonu komórkowego na smartfon czy – wreszcie – mają smartfon już jakiś czas, ale chcą lepiej poznać znajdujący się w nim system operacyjny i jego możliwości.
TP-Link będzie partnerem sekcji poradników dla początkujących (ja go nazywam #PdP – Poradniki dla początkujących). We wpisach będą lokowane urządzenia tej firmy, ale – spokojnie – nie musicie się obawiać o agresywną reklamę. Co więcej, firma postanowiła zasponsorować dla Was kilka gadżetów – konkretniej dla osób, które będą się rzetelnie udzielały w komentarzach pod wpisami poradnikowymi. Mamy dla Was trzy gadżety do rozdania w każdym miesiącu.
Jeśli macie jakieś pytania – śmiało, jestem do Waszej dyspozycji. Mam nadzieję, że do nowego projektu podejdziecie z równie pozytywnym nastawieniem, jak ja!