Redaktorzy zaprzyjaźnionego serwisu traktującego na temat iPada – iPadNews.pl – zamieścili wczoraj bardzo ciekawy artykuł (znajdziecie go tutaj) na temat długiej drogi Apple do iPada, jakiego obecnie znamy. Dzięki ich zgodzie, możecie go przeczytać również na łamach Tabletowo.pl:
iPad nie był pierwszym tabletem Apple – pierwszym i jedynym jaki trafił do produkcji był organizer Newton Message Pad, którego produkcja zakończyła się w 1998 roku. To jednak nie był pierwszy raz (i jak wiemy nie ostatni) kiedy firma z Cupertino próbowała podjąć temat przenośnych komputerów z dotykowym ekranem. Wszystko zaczęło się jeszcze w 1979 roku…
Wtedy to powstał “The Apple Graphics Tablet” – pierwszy tablet rozwijany wspólnie z firmą Summagraphics. Urządzenie posiadało ograniczone możliwości, potrafiło właściwie jedynie lokalizować rysik na wykresie. Dołączony program o nazwie “Utopia Graphics System” służył do malowania.
W 1983 roku Apple zatrudniło projektantów do wielu nowych produktów firmy, zarówno tych mających pojawić się w sprzedaży jak i prototypów. Jednym z nich był pierwszy “prawdziwy” tablet nazywany roboczo “bashful”.
Kolejnym rozwinięciem tego projektu były dwa modele: 24HourMac (1984) i BookMac (1985), który miał zostać hybrydą telefonu tabletu i komputera. Problem polegał na tym, że nowe urządzenie miało posiadać płaski ekran – na rynku konsumenckim ekrany LCD jeszcze nie istniały. Szef Apple Steve Jobs znalazł wyjście z tej sytuacji – skontaktował się z firmą Woodside Design, która zaprojektowała już wcześniej rodzaj płaskiego ekranu – był on wystarczająco mobilny by znaleźć się w urządzeniach Apple.
Jobs kazał przygotować wyświetlacz. Niedługo później (był to rok 1985) zaprezentował zarządowi Apple działający wyświetlacz 4 X 4″. Jobs zobowiązał się, że jeśli firma zainwestowałaby 20 mln dolarów w ten projekt, to już rok później taśmy produkcyjne opuszczałoby aż 20 000 tych ekranów miesięcznie. Zarząd odrzucił projekt a Jobs klika miesięcy później został zwolniony z Apple.
Kolejną przymiarką dla tabletów był projekt P2 Portable z 1989 roku, choć był to raczej projekt przenośnego komputera z klawiaturą i większym padem.
Następne projekty to już współpraca Apple i Figaro – grupy przeprowadzającej badania nad projektem personalnych komunikatorów, dziś znanych pod nazwą PDA. Projektów PDA było wiele, oto niektóre z nich:
Ciekawostką był również projekt Batman – czyli tzw. “Original Newton Message Pad” z przełomu 1991 i 1992 roku. Wielu przypominał pojazd batmana z pierwszej części filmu Tima Burtona:
Apple na początku lat 90-tych trochę zmieniło taktykę jeśli chodzi o koncepcje tabletów i postawiło na integrację urządzenia z przenośnym lub stacjonarnym komputerem. Jak to im wyszło pokazują zdjęcia WorkCase, Workase in Station, Macintosh Folio czy PenMaca z napędem CD.
Lata 1992 i 1993 to już model PenLite i Bic. Bic wydawał się być dobrym pomysłem jak na tamte czasy: posiadał 2 porty PCMCIA, port IR, mikrofon, głośnik i wymienną baterię a także procesor ARM 610 20 MHz.
Po roku 1993 zajmowano się już tylko projektem Newton, który Jobs skasował 2 lata po powrocie do firmy. Od 1998 roku skupiono się już tylko na opracowaniu technologii dotykowej, która miała być podstawą do zaprojektowania nowego urządzenia – iPada. Jako ciekawostkę warto dodać, że Apple opracowało wersję iTabletu wcześniej niż pierwszego iPhone’a, który miał premierę w 2007 roku. Uznano jednak, że smartfon musi mieć pierwszeństwo.
Więcej na temat projektów tabletów od Apple przeczytacie TUTAJ.
Tekst „Długa droga Apple – zobacz niepublikowane projekty iPada” pochodzi z zaprzyjaźnionej strony iPadNews.pl.