Zgodnie z zapowiedziami, miała dziś miejsce konferencja HTC, na której zaprezentowano dwa urządzenia reprezentujące nową serię produktową HTC – rodzinę smartfonów „U”. Pierwszy z nich to U Ultra, który, choć nie został nazwany nowym flagowcem, posiada cechy urządzenia z wysokiej półki. Kolejny, mniejszy U Play, ma być telefonem o zadowalających parametrach i niższej cenie.
Oglądając prezentację HTC, trudno było nie odnieść wrażenia, że skupia się ona nie na podzespołach, a na wyglądzie i wzornictwie U Ultra i możliwościach, jakie niesie ze sobą wykorzystanie własnego inteligentnego asystenta HTC.
I tak, U Ultra jest smartfonem z ekranem LCD o przekątnej 5,7 cala, pracującym w rozdzielczości 1440×2560 pikseli. Dodatkowo, nad głównym wyświetlaczem umieszczono drugi, mniejszy, służący głównie do odczytywania powiadomień, w tym tych kierowanych do użytkownika przez inteligentnego asystenta – HTC Sense Companion. Funkcjonalnie, ekranik zapewne będzie działał podobnie do tych, jakie widzieliśmy u LG V10 i V20, przy czym obecność Sztucznej Inteligencji nieco poszerza jego możliwości. Dodatkowy wyświetlacz ma przekątną 2,05 cala i rozdzielczość 160×1040 pikseli.
Smartfon zasila 64-bitowa jednostka Qualcomm Snapdragon 821 o taktowaniu zegarów 2,15 GHz. Łącząc to z 4 GB pamięci RAM i 64 GB rozszerzalnej pamięci wewnętrznej (w wersji podstawowej), otrzymujemy urządzenie, które powinno zapewnić płynną pracę systemu Android 7.0. Będzie też dostępna droższa wersja z 128 GB pamięci wewnętrznej. Całość jest zasilana przez baterię o pojemności 3000 mAh. Nie jest to zbyt dużo, jak na smartfon z tak dużym ekranem. Przynajmniej będzie można ją szybko naładować dzięki Quick Charge 3.0.
Inną ważną funkcją nowego smartfonu jest USonic, która dostosowuje reprodukcję dźwięku do uszu użytkownika. Dołączone do smartfonu słuchawki wysyłają wiązki ultradźwięków, dzięki którym smartfon może uzyskać obraz wewnętrznej struktury ucha użytkownika. Następnie tworzony jest spersonalizowany profil dźwiękowy, który zastosowany podczas odtwarzania muzyki, ma zapewnić jeszcze lepsze wrażenia podczas odsłuchu. Niektórzy na pewno będą kręcić nosem wiedząc, że w U Ultra zabrakło złącza jack 3,5 mm. Słuchawki USonic podłączymy do USB typu C.
Dla wielu prawdziwym zawodem będzie to, że z przodu urządzenia nie znaleziono miejsca dla głośników stereo. Zamiast tego, HTC zastosowało tutaj technologię znaną z HTC 10, gdzie dolny głośnik zajmuje się reprodukcją niższych dźwięków, natomiast soprany wydaje z siebie głośnik słuchawkowy.
Główny aparat w nowym urządzeniu HTC wydaje się być podobny do tego zastosowanego w HTC 10. Jest to 12-megapikselowy sensor z detekcją fazy, laserowym focusem, optyczną stabilizacją obrazu, przysłoną f/1.8 oraz szafirową osłoną. Kamera potrafi nagrywać wideo w 4K, jak również będzie dało się nią robić ujęcia slow motion w 720p, w 120 klatkach na sekundę. Aparat przedni ma szerszy, 16-megapikselowy obiektyw, pozwalający na zmieszczenie w kadrze większej ilości szczegółów.
Opracowana przez HTC, jak ją szumnie nazywano – Sztuczna Inteligencja, pierwszy raz będzie mogła pokazać swoje możliwości właśnie w modelach U Ultra i U Play. Według zapewnień Tajwańczyków, będzie ona w stanie uczyć się zachowań użytkownika, tak by korzystanie ze smartfonu było coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Asystent będzie mógł być sterowany głosem, a pomogą w tym aż 4 mikrofony umieszczone w obudowie smartfonu. Co ciekawe, w miarę użytkowania urządzenia, inteligentny pomocnik ma nauczyć się rozpoznawać tylko nasz głos i ignorować polecenia innych. Oprócz tego będzie w stanie pomóc nam ułożyć terminarz, ustawić przypomnienia, czy zadbać o to, żeby nie nękały nas niechciane powiadomienia.
Co ciekawe, limitowana edycja U Ultra otrzyma szafirową obudowę. Będzie ona zatem ekstremalnie odporna na zarysowania. Podstawowa wersja smartfonu otrzyma jednak szklane wykończenie korzystające z technologii Gorilla Glass 5.
Aby wyróżnić się z tłumu, HTC będzie proponować swój smartfon w czterech kolorach: niebieskim, różowym, jasnozielonym i czarnym. Podczas konferencji rozpływano się nad technologią wykorzystania farb i szkła w obudowie U Ultra, nazwaną Liquid Design. Ma ona sprawić, że barwy obudów będą naprawdę żywe. Prace nad nią trwały podobno aż dwa lata.
Telefon wyceniono wysoko: 749 dolarów za podstawową wersję. Oczywiście, edycja z szafirową obudową będzie jeszcze droższa – 910 dolarów. Sprzedaż smartfonu w odmianie z 64 GB rozpocznie się w marcu, a już teraz można dokonywać na niego zamówień na stronie HTC.