Ile lat użytkujecie swoje smartfony? Ich globalna sprzedaż zwalnia

Firma badawcza Gartner przewiduje, że wzrost sprzedaży smartfonów w 2016 roku będzie połowę mniejszy, niż w roku ubiegłym. W roku 2015 wzrost sprzedaży osiągnął 14 procent w porównaniu z rokiem 2014.

Oczywiście nie jest to podsumowanie sprzedaży, a prognoza bazująca na dotychczasowych trendach. Wynika z niej, że globalny wzrost sprzedaży smartfonów najprawdopodobniej nie osiągnie już dwucyfrowej liczby. Dla porównania, w roku 2015 osiągnięto 14,4 procent wzrostu, a w 2010 – 73 procent.

Pod względem liczby sprzedanych telefonów, przewiduje się dobicie do 1,5 mld sztuk w tym roku, i jakichś 1,9 mld w 2020. Rynek zaczyna cierpieć na syndrom zmęczenia pomysłem. Klienci są mniej skłonni do wydawania pieniędzy na nowe telefony z powodu braku innowacyjnych rozwiązań, bez których nie mogliby się obejść. Skutkuje to wydłużeniem czasu użytkowania urządzeń, które konsumenci aktualnie posiadają.

Operatorzy komórkowi i niektórzy producenci, oferują już teraz płatne programy, które zapewniają klientom nowe telefony co roku. Jednak tego typu akcje nadal są stosunkowo mało popularne – ludzie po prostu nie przekonali się do tego pomysłu. „Te programy nie są dla każdego, ponieważ większość użytkowników chętnie zatrzymuje swój telefon przez dwa lata, lub dłużej” – mówi dyrektor badań Gartner, Robert Cozza. „Jest to spowodowane między innymi przykładaniem większej wagi do aktualizacji urządzeń przez producentów”.

Posiadanie własnego smartfona osiągnęło pewne punkty nasycenia na głównych rynkach, takich jak w USA, Europie i Japonii. Tam właściciele zatrzymują swoje smartfony średnio na 2,5 roku. Gartner określiło też, że na rynkach wschodzących, ludzie trzymają telefony z wyższej półki od 2,2 roku do 2,5 lat.

Ze względu na nasycenie na dojrzałych rynkach, przemysł zaczął koncentrować się na regionach takich jak Indie, gdzie w tym roku oczekuje się sprzedaży smartfonów na poziomie 139 mln sztuk. Drogie telefony nadal są poza zasięgiem większości indyjskich konsumentów; średnia cena telefonu komórkowego kupionego przez Hindusa to mniej niż 70$.

Chiny były dotąd innym krajem z niezłymi możliwościami dla sprzedawców smartfonów, jednak według raportu, również osiągnęły pewien punkt nasycenia. Sugeruje on zatrzymanie wzrostu sprzedaży telefonów w Chinach w przeciągu pięciu lat.

 

na zdjęciu wyróżniającym: LG Nexus 5

źródło: cnet.com