Większość smartfonów i tabletów wykorzystuje baterie litowo-jonowe, które nie wytrzymują więcej niż kilka tysięcy cykli ładowań. Jeśli nowo odkrytą technologię uda się zastosować w praktyce, może czekać nas spory postęp, jeśli chodzi o trwałość ogniw.
Badacze z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii wytworzyli baterię, która po dwustu tysiącach cykli ładowania straciła jedynie 5 procent pojemności. Dla porównania, przeciętna bateria litowo-jonowa wytrzymuje przy sporym szczęściu max. 5000 cykli. Efekt uzyskano dzięki zastosowaniu złotych nanodrucików – choć sami naukowcy przyznają, że jeszcze nie wiedzą do końca, dlaczego się to w ogóle udało.
Badacze szukali zamiennika względem litu, który będąc w stanie ciekłym znakomicie przewodzi ładunki elektryczne, ale niestety równie dobrze się pali i jest wrażliwy na wahania temperatury. Od dłuższego czasu proponowano stosowanie nanodrucików z racji ich przewagi pod względem magazynowania ładunków, a to z powodu zdecydowanie większej powierzchni. Jednak dotąd nanodruciki zawsze bardzo chętnie przyjmowały rdzę, jako że w konwencjonalnym środowisku litowym jest po prostu mokro. Przez to żywotność baterii opartych na tym rozwiązaniu sięgała jedynie kilku tysięcy cykli.
Naukowcom udało się opracować sposób na przeciwdziałanie korozji drucików przez zastosowanie innych materiałów. Złote nanodruciki zostały pokryte tlenkiem manganu, a płynny lit zamieniono na żel elektrolitowy. Substancje te połączyły się wokół nanodrucików w pewną formę powierzchni ochronnej. Dzięki niej nowa bateria wytrzymała kilkaset tysięcy cykli ładowania na przestrzeni trzech miesięcy, zachowując niemal pełną sprawność.
Jest i minus – złote druciki są drogie. Choć nie wykonano jeszcze żadnych testów, badacze sądzą, że podczas masowej produkcji należałoby użyć nanodrucików z niklu.
Jest to pewna nadzieja dla użytkowników smartfonów, które intensywnie używane, potrafią w przeciągu nawet jednego roku, stracić część możliwości swoich baterii. Mamy nadzieję, że procesy dopracowywania tej technologii oraz wprowadzania jej do powszechnego użytku wkrótce przyspieszą. Znacznie, znacznie przyspieszą.
źródło: engadget.com, popsci.com