UCI chemist Reginald Penner and doctoral student Mya Le Thai, shown, have developed a nanowire-based battery technology that allows lithium ion batteries to be recharged hundreds of thousands of times. Steve Zylius/UCI

Przypadkowo odkryto, jak stokrotnie zwiększyć żywotność baterii

Większość smartfonów i tabletów wykorzystuje baterie litowo-jonowe, które nie wytrzymują więcej niż kilka tysięcy cykli ładowań. Jeśli nowo odkrytą technologię uda się zastosować w praktyce, może czekać nas spory postęp, jeśli chodzi o trwałość ogniw.

Badacze z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii wytworzyli baterię, która po dwustu tysiącach cykli ładowania straciła jedynie 5 procent pojemności. Dla porównania, przeciętna bateria litowo-jonowa wytrzymuje przy sporym szczęściu max. 5000 cykli. Efekt uzyskano dzięki zastosowaniu złotych nanodrucików – choć sami naukowcy przyznają, że jeszcze nie wiedzą do końca, dlaczego się to w ogóle udało.

Badacze szukali zamiennika względem litu, który będąc w stanie ciekłym znakomicie przewodzi ładunki elektryczne, ale niestety równie dobrze się pali i jest wrażliwy na wahania temperatury. Od dłuższego czasu proponowano stosowanie nanodrucików z racji ich przewagi pod względem magazynowania ładunków, a to z powodu zdecydowanie większej powierzchni. Jednak dotąd nanodruciki zawsze bardzo chętnie przyjmowały rdzę, jako że w konwencjonalnym środowisku litowym jest po prostu mokro. Przez to żywotność baterii opartych na tym rozwiązaniu sięgała jedynie kilku tysięcy cykli.

Nanodruciki zanurzone w w elektrolitowym żelu.
Nanodruciki zanurzone w w elektrolitowym żelu.

Naukowcom udało się opracować sposób na przeciwdziałanie korozji drucików przez zastosowanie innych materiałów. Złote nanodruciki zostały pokryte tlenkiem manganu, a płynny lit zamieniono na żel elektrolitowy. Substancje te połączyły się wokół nanodrucików w pewną formę powierzchni ochronnej. Dzięki niej nowa bateria wytrzymała kilkaset tysięcy cykli ładowania na przestrzeni trzech miesięcy, zachowując niemal pełną sprawność.

Jest i minus – złote druciki są drogie. Choć nie wykonano jeszcze żadnych testów, badacze sądzą, że podczas masowej produkcji należałoby użyć nanodrucików z niklu.

Jest to pewna nadzieja dla użytkowników smartfonów, które intensywnie używane, potrafią w przeciągu nawet jednego roku, stracić część możliwości swoich baterii. Mamy nadzieję, że procesy dopracowywania tej technologii oraz wprowadzania jej do powszechnego użytku wkrótce przyspieszą. Znacznie, znacznie przyspieszą.

 

źródło: engadget.compopsci.com