Samsung i Apple królują w większości rankingów, czy to prezentujących udziały w rynku smartfonów lub tabletów, czy – jak w tym przypadku – sumy przeznaczane na zakup układów scalonych do swoich urządzeń. W TOP10 autorstwa Gartnera znalazły się też marki, których na próżno szukać w ww. zestawieniach.
Samsung i Apple wydają najwięcej na kupno półprzewodników, przez co już piąty rok z rzędu okupują pierwsze dwa miejsca w rankingu podsumowującym tę kwestię. Łącznie ich udziały w całym rynku wyniosły w 2015 roku 17,7%, przy łącznie wydanej kwocie 59 miliardów dolarów (jest to 0,8 miliarda dolarów więcej niż w roku poprzednim).
Jeśli jednak zaczniemy przyglądać się każdemu z gigantów osobno, to szybko zauważymy, że Samsung zmniejszył swoje wydatki na zakup układów scalonych do swoich urządzeń z 30,989 w 2014 roku do 29,867 miliardów dolarów rok później, czyli o 3,6%. Apple natomiast zwiększyło swoje nakłady z 27,177 w 2014 roku do 29,116 miliardów dolarów w roku następnym, czyli w sumie o 7,1%.
Na następnych dwóch pozycjach ulokowały się Lenovo oraz Dell, które rok wcześniej znajdowały się o jedno oczko niżej (każde). Odbyło się to kosztem HP Inc. – w 2014 roku należało do niego trzecie miejsce, zaś w roku następnym przypadło mu dopiero piąte. Podobna sytuacja jest w przypadku HP Enterprise oraz Cisco Systems, z tą jednak różnicą, że ten pierwszy w ogóle nie pojawił się w ubiegłorocznym zestawieniu.
Miejscami zamienili się natomiast Huawei i Sony, na szczęście dla tego pierwszego i na szkodę drugiego. Niezmiennie od dwóch lat natomiast tę samą lokatę okupuje LG Electronics.
Wszystkie dziesięć ww. firm wydało w 2015 roku na zakup układów scalonych łącznie 123 miliardy dolarów (przy udziałach w wysokości 36,9% w całym tym rynku – spadek o 1 pp. względem 2014 roku). Co ciekawe jednak, tylko dwie marki zwiększyły swoje wydatki – Apple (o 7,1%) i Huawei (aż o 16,2%). Jeśli dodamy innych, niewymienionych z nazwy w powyższym zestawieniu, uzyskamy kwotę 333,718 miliardów dolarów, która jest niższa o 1,9% (około 6,6 miliarda dolarów) od tej, wydanej przez nich w 2014 roku.
Źródło: Gartner przez phoneArena, Lite-B (grafika wyróżniająca)