Jaki laptop dla ucznia

Jaki laptop dla ucznia i studenta? Oto kilku faworytów

Wakacje właśnie się kończą, więc to już właściwie ostatni dzwonek, by myśleć o sprzęcie, który świetnie spisze się jako narzędzie do nauki, a wieczorami i weekendami przyda się jako sprzęt do rozrywki. Bo chyba większość z Was zgodzi się ze mną, że w dzisiejszych czasach jednym z ważniejszych kompanów podczas nauki jest laptop. Którą konstrukcję zatem warto wybrać?

Laptop dla ucznia – co powinien oferować?

W mojej opinii idealny laptop dla ucznia czy studenta powinien charakteryzować się trzema cechami. Po pierwsze, urządzenie powinno gwarantować nam bezproblemową pracę w średnio wymagających zadaniach, takich jak Pakiet Office, proste programy graficzne czy obsługa przeglądarki z wieloma otwartymi kartami – a najlepiej wszystko to jednocześnie. Na całe szczęście, większość względnie nowych konstrukcji (nawet tych z niższej półki) raczej nam to zagwarantuje.

Drugim punktem na mojej liście jest bateria i tu już zaczynają się schody. Dlaczego? Jeśli chodzi o długą pracę z dala od ładowarki, to mało która tania konstrukcja może się pochwalić rozsądnymi osiągami. Ba, nawet w tych droższych modelach, możemy natrafić na niechlubne przypadki laptopów, w których to producent przyoszczędzi na baterii.

Po trzecie – jakość wykonania. Element często pomijany podczas decyzji zakupowych, ponieważ najczęściej skupiamy się na cyferkach w specyfikacji i na cenie, zapominając o budowie laptopa. W mojej opinii jest to ogromny błąd, w szczególności w sprzęcie, który mamy zamiar nosić codziennie ze sobą przez długie lata. Uwierzcie mi, w takich wypadkach lepiej dopłacić kilkaset złotych do podobnego, ale lepiej wykonanego laptopa.

Oprócz powyższych radzę też pamiętać o tym, by kupowany przez nas laptop miał dysk SSD. Wbudowane systemowe dyski HDD w laptopach są już raczej rzadkością, niemniej jednak warto upewnić się przed zakupem czy wybrany przez nas sprzęt nie ma czasem takiej niemiłej niespodzianki w środku.

Dobrze by było też zadbać w laptopie o porządną klawiaturę i gładzik – niestety, te dwie cechy sprzętu trudno ocenić przez internet. Dlatego pamiętajcie, że gdyby wbudowany touchpad lub klawiatura Wam nie spasowała, przysługuje Wam zwrot zakupionego przez internet produktu do 14 dni – zawsze w końcu lepiej zwrócić produkt, z którego jesteśmy niezadowoleni, niż męczyć się z nim przez kolejne lata.

Tyle słowem wstępu, przyjrzyjmy się wybranym przez partnera tego wpisu – NVIDIA – modelom laptopów.

Asus VivoBook 16X – dobry i tani laptop dla studenta

Nie oszukujmy się – studencki budżet nie jest z gumy i przeważnie też nie należy do szczególnie dużych. Na szczęście nie trzeba wydawać nie-wiadomo-jakich pieniędzy, aby sprawić sobie dobry laptop. Świetnym przykładem jest Asus VivoBook 16X, wyposażony w solidną kartę graficzną poprzedniej generacji: NVIDIA GeForce RTX 3050, 12-rdzeniowy procesor Intel Core i5-13500H oraz 16 GB RAM.

Ta ostatnia zapewnia dobrą wydajność w podstawowych zastosowaniach, a i w tych bardziej zaawansowanych można na niej polegać. Nie zawodzi nawet w grach, w których możesz liczyć na przykład na technikę NVIDIA Reflex, która zmniejsza opóźnienia i tym samym zwiększa responsywność.

Niemałym (nomen omen) atutem tego modelu jest też duży wyświetlacz. Konkretnie mamy tu 16-calową matrycę o rozdzielczości 1920×1200 pikseli, a więc trochę wyższej niż Full HD. To oznacza niezłą ostrość obrazu, ale też sporą przestrzeń roboczą, pozwalającą choćby na wygodne ułożenie obok siebie okien przeglądarki internetowej i edytora tekstu – podstawowego duetu narzędzi każdego studenta.

Zainstalowany w środku dysk SSD ma pojemność 512 GB, co oznacza, że dla większości osób jego zapełnienie będzie stanowić pewne wyzwanie. Z internetem laptop łączy się zaś poprzez kartę Wi-Fi 6E. Dostępne opcje łączności uzupełniają porty USB, HDMI i mini jack oraz moduł Bluetooth 5.3.

Przy tym wszystkim VivoBook jest lekki i smukły, dzięki czemu bez problemu można nie tylko korzystać z niego w domu, ale też zabrać go ze sobą na uczelnię, do biblioteki czy gdziekolwiek lubisz się uczyć. Waży 1,8 kg i nie ma nawet 19 mm grubości. W tym kontekście nie bez znaczenia jest także obecność czytnika linii papilarnych, pozwalającego strzec zawartości komputera przed obcymi.

ASUS VivoBook 16X K3605VC-MB263W w Media Expert kosztuje ok. 3499 złotych.

Lenovo LOQ 15ARP9 – uniwersalny laptop do nauki (i nie tylko)

Jeśli Twoim zakupowym celem jest możliwie najbardziej uniwersalny laptop dla ucznia lub studenta, warto wziąć pod rozwagę model Lenovo LOQ 15ARP9 z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4050.

RTX 4050 to podstawowy układ „Zielonych” w aktualnej rodzinie, ale nawet on pozwala cieszyć się korzyściami płynącymi z architektury Ada Lovelace i technologii DLSS 3. Wykorzystując sztuczną inteligencję karta generuje dodatkowe klatki, upłynniając tym samym obraz, o czym można przekonać się między innymi w takich grach, jak Black Myth: Wukong czy Star Wars Outlaws.

Dla graczy nie bez znaczenia będzie także częstotliwość odświeżania 144 Hz, jaką może pochwalić się zastosowany tu matowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Producent postarał się też o wygodną i podświetlaną klawiaturę oraz głośniki stereo. To ostatnie każdy uczeń i student doceni też podczas oglądania filmów czy seriali albo po prostu przeglądania YouTube’a. To dobre miejsce, by wspomnieć o technice RTX Video, wykorzystującej sztuczną inteligencję w celu ulepszania filmów odtwarzanych w przeglądarce Chrome lub Edge.

Ten laptop Lenovo dobrze też sprawdza się w trakcie nauki i realizacji rozmaitych projektów do szkoły czy na studia. Odpowiednią wydajność zapewnia mu 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 7435HS, współpracujący z 24 GB RAM typu DDR5. Dopełnieniem całości jest zaś dysk SSD o pojemności 512 GB.

Jeśli zaś chodzi o porty, do dyspozycji użytkowników oddany został dość standardowy komplet: USB, HDMI, mini jack i LAN. W kontekście łączności bezprzewodowej zaś mamy tu Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2.

Lenovo LOQ 15ARP9 (83JC0061PB) w Media Expert kosztuje ok. 4699 złotych.

Acer Nitro V 15 – dobry laptop dla gracza i twórcy treści

Choć już dwa poprzednie modele wymienione w tym poradniku radzą sobie w grach, to dla zapalonych miłośników elektronicznej rozrywki lepszą opcją będzie laptop Acer Nitro V 15 – przede wszystkim ze względu na układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4060. Nawet nowsze tytuły i nawet na wyższych ustawieniach zadziałają jak bajka, szczególnie że karta ma za towarzystwo 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 7735HS i aż 32 GB RAM.

Jeśli lubisz nie tylko grać, ale też dzielić się swoją pasją z innymi, to z otwartymi ramionami przywitasz oprogramowanie NVIDIA Broadcast, zwiększające jakość transmisji na żywo. Pozwala skorzystać ze świetnych efektów audio i wideo, usuwa szumy i – jeśli chcesz – dodaje wirtualne tło. Rozwiązanie to przydaje się także podczas nauki zdalnej – wprawdzie znów się od niej odchodzi, ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

Zarówno do grania, jak i do streamingu przyda się też stabilne i szybkie połączenie z internetem. Tu sporo zależy oczywiście od Twojego operatora, ale sam laptop nie będzie Cię ograniczać, bo oferuje zarówno łączność Wi-Fi 6E, jak i gigabitowy port LAN. Poza tym możesz jeszcze skorzystać z gniazd HDMI, USB i mini jack.

Laptop oddaje do Twojej dyspozycji także platformę NVIDIA Studio, optymalizującą i przyspieszającą działanie oprogramowania kreatywnego i samego sprzętu. Wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję, zapewniając płynniejszy przepływ pracy w najrozmaitszych zadaniach twórczych.

Komfortowe warunki do realizacji takich projektów zapewnia też antyrefleksyjny wyświetlacz Full HD o przekątnej 15,6 cala. Podświetlana klawiatura zaś pozwala oddawać się temu także po zmroku.

Acer Nitro V 15 ANV15-41 (NH.QPDEP.009) w Komputronik kosztuje ok. 5499 złotych.

Gigabyte Aero 14 OLED – ultramobilny laptop dla ucznia lub studenta

Gdy priorytetem jest mobilność, Gigabyte Aero 14 OLED gorąco się poleca. Ma mniejszy od pozostałych modeli w tym zestawieniu wyświetlacz – o przekątnej 14 cali. Mimo to oferuje wyższą rozdzielczość (2880×1800 pikseli), zapewniając maksymalnie komfortowe warunki do nauki i zabawy, niezależnie od tego, dokąd się udasz. Co więcej, jest to panel typu OLED, gwarantujący żywe barwy, głęboką czerń i niemal nieskończony kontrast.

Zabieranie go ze sobą nie stanowi najmniejszego kłopotu, bo laptop ma zaledwie 17 mm grubości i waży niespełna półtora kilograma. Udało się to osiągnąć dzięki technikom Max-Q, zamykającym duże możliwość w smukłych komponentach. Pomimo niewielkich gabarytów cechuje go solidność i wytrzymałość – a to za sprawą obudowy wykonanej z aluminium. Co w sobie skrywa?

Laptop został wyposażony w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4050, która nie tylko oferuje niezłą wydajność, ale też pozwala skorzystać z funkcji NVIDIA Battery Boost, optymalizującej zużycie energii w taki sposób, że czas pracy na jednym ładowanie może wydłużyć się nawet o 100%. To kolejny powód, by nazwać ten model ultramobilnym.

Poza tym w środku znalazło się jeszcze miejsce dla 14-rdzeniowego procesora Intel Core i7-13700H, 16 GB RAM i dysku SSD o pojemności 1 TB. Na dostępne opcje łączności składają się natomiast porty HDMI, USB i mini jack oraz moduły Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2.

Jeśli więc należysz do grona osób, którym nie służy nauka przy biurku, lecz muszą być w ruchu, by pobudzać swoją kreatywność do granic możliwości, laptop Gigabyte może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 Gigabyte Aero 14 OLED BMF-72EEBB4SO w x-kom kosztuje ok. 6499 złotych.

MSI Alpha 17 – potężny laptop dla studenta politechniki

Studiujesz na politechnice i oczekujesz, że laptop sprosta wymaganiom stawianym przez specjalistyczne oprogramowanie? W takim razie rzuć okiem na laptop MSI Alpha 17 z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4070.

Pozwala skorzystać z akceleracji RTX, dzięki której aplikacje związane z inżynierią, informatyką, analizą danych, ekonomią czy architekturą działają szybciej i sprawniej. Modelowanie 3D, rendering czy przetwarzanie dużych ilości informacji odbywa się w krótszym czasie i całkowicie bezproblemowo.

Do Twojej dyspozycji oddany jest także ChatRTX, który wykorzystuje lokalne dane (na przykład notatki z zajęć) i umożliwia ich przeszukiwanie, streszcza zawarte w nich informacje, a także na wiele innych sposobów potrafi zrobić z nich użytek, ułatwiając tym samym naukę.

Oddając się rozmaitym projektom, docenisz też duży, 17,3-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości (2560×1440 pikseli), pokrywający 100% palety DCI-P3 i odświeżający obraz z częstotliwością nawet 240 Hz.

O pierwszorzędną wydajność dba również 16-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 9 7945HX, z którym współpracuje 16 GB szybkiej pamięci DDR5. Do tego masz dysk SSD o pojemności 1 TB, kartę Wi-Fi 7, moduł Bluetooth 5.4 oraz szeroką gamę złączy: HDMI, USB, mini DisplayPort, mini jack oraz LAN (o prędkości 2500 Mb/s).

Specyfikacja tego potężnego laptopa sprawia więc, że doskonale spisuje się on również „po godzinach”. Z powodzeniem może służyć do grania, oglądania seriali czy innych form rozrywki. I w każdym z tych zastosowań sprawdza się bez zarzutu.

MSI Alpha 17 C7VG-050PL w RTV EURO AGD kosztuje ok. 7999 złotych.

Podsumowanie – wybór jest duży!

Jak więc widać, na brak różnorodności na rynku laptopów nie można narzekać. Chyba każdy zainteresowany powinien znaleźć tu coś dla siebie, zarówno w tych tańszych, jak i nieco droższych konstrukcjach – w zależności od tego, jakie ma wymagania.

A czy Wy macie jakieś swoje propozycje laptopów dla uczniów? Jeśli tak, to zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach!

Materiał powstał przy współpracy z NVIDIA