Telenowela pt. „udostępnienie Apple Pay w PKO BP” nareszcie się skończyła, ponieważ we wtorek, 2 października 2018 roku, bank w końcu dodał wsparcie dla płatności mobilnych z logo nadgryzionego jabłuszka. Według pierwszych danych, klienci tej instytucji faktycznie nie mogli się tego doczekać – liczby bowiem nie kłamią.
PKO BP najpewniej udostępniłoby Apple Pay swoim klientom już we wrześniu, gdyby nie fakt, że Apple zabroniło wszystkim partnerom odwracać czymkolwiek uwagę od premiery tegorocznych iPhone’ów. Embargo trwało od 12 aż do 28 września 2018 roku, więc bank nie miał szans, aby wywiązać się ze swoich deklaracji.
Postanowiono więc nie zwlekać i wykorzystać pierwszy „wolny” termin, czyli właśnie wtorek, 2 października 2018 roku. Tradycją bowiem jest, że Apple Pay udostępniane jest we wtorki lub czwartki. Z pierwszych danych wynika, że klienci PKO BP naprawdę czekali na to, aby mieć dostęp do tej usługi. Już w pierwszy dzień zainteresowanie było tak duże, że w pewnym momencie serwery przestały nadążać i hasła weryfikujące użytkownicy otrzymywali SMS-ami z dużym opóźnieniem (co wywoływało u nich niemałą frustrację).
Najwięcej klientów PKO BP aktywowało dostęp do Apple Pay właśnie w pierwszy dzień, ale w kolejnym również nie brakowało chętnych. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, które pozyskał serwis Cashless, tylko przez dwa dni do usługi dodano aż 30 tysięcy kart płatniczych. Zakładając, że każda osoba dodała jedną, stanowi to 10% wszystkich klientów banku, korzystających z aplikacji mobilnej na iPhone’ach.
Apple Pay w PKO BP miało więc naprawdę udany start. Dla porównania, w drugim największym banku w Polsce, Banku Pekao S.A., po pierwszym tygodniu z usługi korzystało „zaledwie” 21 tysięcy klientów. Ciekawe jednak, czy PKO BP uda się przebić mBank, w przypadku którego wystarczyło 10 dni, aby dostęp do Apple Pay aktywowało aż 100 tysięcy użytkowników.
Na koniec warto jeszcze dodać, że Apple Pay dostępne jest już w 10 bankach: PKO BP, Pekao S.A., mBanku, Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Nest Banku, Santander Bank Polska (dawn. BZ WBK), BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku i Getin Banku. W przyszłym roku do tego grona dołączy także ING Bank Śląski (mówi się o – najpóźniej – marcu 2019 roku).