Sprzęt Apple nie należy do najtańszych, no może z wyjątkiem iPhone’a SE i iPada 9,7″ 2018, których ceny (przynajmniej za podstawowe wersje) można uznać za stosunkowo przystępne. Pozostałe urządzenia są jednak drogie lub nawet bardzo drogie. Bez wątpienia klientów ucieszy więc fakt, że właśnie w Polsce wystartował program Apple Financial Services, pozwalający wypożyczyć niemalże każdą pozycję z portfolio koncernu z Cupertino.
W ramach programu Apple Financial Services klient może wynająć urządzenia Apple, oprogramowanie i akcesoria na 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Co miesiąc płaci ratę (do każdej doliczany jest podatek VAT 23%), a po zakończeniu umowy musi zwrócić wypożyczony sprzęt lub program z powrotem do producenta.
Niektórzy mogą się skrzywić na tę ostatnią informację, lecz w rzeczywistości wynajęcie sprzętu w ramach programu Apple Financial Services może być bardzo opłacalne, ponieważ suma rat niekiedy jest niższa nawet o 40% od ceny urządzenia, którą należałoby wyłożyć na raz przy zakupie na własność. Poniżej możecie zobaczyć wyliczenia dla iPada, iPada Pro, MacBooka Pro, iPhone’a 7, iPhone’a 8 i iPhone’a X przy dwuletniej umowie. Jak widać, największe oszczędności są przy najdroższych pozycjach.
Niewątpliwą zaletą programu Apple Financial Services jest fakt, że sprzęt można wymienić na nowy nawet pół roku przed zakończeniem obecnej umowy. Gorszą wiadomością jest jednak ta, że obecnie usługa ta dostępna jest wyłącznie dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Tę grupę ucieszy na pewno to, że koszty wynajmu urządzenia można wrzucić sobie w koszty, a tym samym zmniejszyć podstawę opodatkowania.
Na temat programu Apple Financial Services należy powiedzieć jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, klient musi wykupić ubezpieczenie sprzętu – może je doliczyć do comiesięcznej raty lub zapłacić za każdy pełny rok z góry. W pierwszym roku wynosi ono 1% wartości najmu, w drugim 0,8%, a w trzecim 0,72%. Nie jest natomiast wymagany wkład własny czy kaucja. Drugą rzeczą wartą odnotowania jest dodatkowo płatna (opcjonalna) usługa White Glove – w jej ramach urządzenie odsyłane jest po zwróceniu do wyspecjalizowanej firmy, która wyczyści pamięć tak, aby nie dało się z niej odzyskać żadnych plików i danych.
Serwis Spider’s Web nieoficjalnie dowiedział się, że próg wejścia, umożliwiający skorzystanie z programu Apple Financial Services, wynosi 50 tysięcy złotych netto.
Źródło: Spider’s Web