System operacyjny z logiem zielonego robocika jest najpopularniejszy na świecie. Wiele urządzeń pracuje pod jego kontrolą. Niestety, jest też z nim pewien problem, a mianowicie fragmentacja. Różne urządzenia kontrolowane są bowiem przez różne wersje. Samo Google jest świadome tego zjawiska, dlatego wdrożyło Project Treble. Jeszcze jest zbyt wcześnie na wyrokowanie, czy to poprawi sytuację, ale za to możemy zobaczyć, jak wygląda ona w lipcu.
Oreo zdobywa popularność
Od pewnego czasu kolejne wydania Androida wychodzą regularnie co rok. Na aktualizację do nowszej wersji trzeba było jednak poczekać. Czasem krócej, czasem dłużej – w zależności od producenta. W oczekiwaniu na premierę najnowszej odsłony, czyli Androida 9.0 P, możemy sprawdzić, jak radzi wersja z 2017 roku.
Dane zbierano przez 7 dni, do 23 lipca włącznie, na podstawie odwiedzin Sklepu Play. Jak się okazuje, obie wersje Oreo (8.0 i 8.1) łącznie kontrolują 12,1% urządzeń. To duży skok względem majowego zestawienia, gdzie ciasteczko mogło pochwalić się udziałem rzędu 5,7%. Mimo to, wciąż jest w tyle za Androidem Lollipop.
Największą popularnością cieszy się poprzednia wersja, Android 7.0 oraz 7.1 Nougat. Pod jego kontrolą pracuje 30,8% urządzeń z Zielonym Robocikiem na pokładzie. Względem ostatniego zestawienia to spadek o 0,3 p.p. Trzecie miejsce wciąż okupuje zaprezentowany w 2015 Android 6.0 Marshmallow. Pianka w swojej władzy trzyma 23,5% sprzętów (spadek rzędu 2 p.p. w porównaniu z majem 2018 roku).
Nie zapominamy o najstarszych wersjach systemu
Android Gingrebread i Ice Cream Sandwich mają – odpowiednio – 0,2% i 0,3% udziałów – oba odnotowały stratę w wysokości 0,1 p.p. Jeszcze trochę i być może nie ujrzymy już tych dwóch wersji w zestawieniach. Zwłaszcza, że w statystykach nie są uwzględniane wyniki poniżej 0,1%.
Jak widać, Google wraz z partnerami mają nad czym jeszcze pracować, aby wyeliminować lub chociaż w sposób znaczący zmniejszyć ten podział. Oby lepsze wsparcie, jakie deklarują producenci (chociażby LG), przełożyło się na poprawę wyników nowszych wersji.
Źródło: Android Developers