Nie ma to jak porównania operatorów. Zawsze można wskazać, kto jest lepszy, gorszy, podyskutować, posprzeczać się w komentarzach… Coś się dzieje, w człowieka wstępuje życie. Tym razem emocji dostarcza Orange i Play (ten drugi zaskakująco NIE na końcu).
Wielka Czwórka, czyli Orange, T-Mobile, Plus i Play, nie ustają w wysiłkach, by dostarczać swoim klientom coraz szybszy internet mobilny, a przy okazji trochę na tym zarobić. Kwestie finansowe odłożymy na później, natomiast teraz skupimy się na tym, który operator najlepiej sprawdzał się w roli dostawcy mobilnego internetu.
Dane pochodzą z portalu RFBenchmark.pl, który uzyskał je od użytkowników swojej aplikacji mobilnej. Z 26500 pomiarów szybkości internetu w różnych miejscach w Polsce, wyłonił się (co prawda ograniczony, ale zawsze) obraz szybkości internetu poszczególnych sieci. 79,69% pomiarów wykonano w technologii 4G. W sieci 3G pracowało podczas testów 19,55% smartfonów, zaś benchmarki dla 2G to tylko 0,76% wyników.
Wśród użytkowników aplikacji najbardziej popularny był Plus (37,73%) i Orange (33,94%). Play (19,82%) i T-Mobile (8,51%) byli rzadziej spotykanymi operatorami.
Komu poszło najlepiej?
Obok danych z LTE, macie również tabelki badań w sieciach 3G – tak dla porównania. Poniżej skupimy się jednak na standardzie przesyłu danych 4G.
W tym miesiącu najsilniejsze LTE miało Orange, tak jak ostatnio zresztą. Średni wynik pobierania Pomarańczowych to 34,21 Mb/s. Drugi był T-Mobile z 24,23 Mb/s, zaś podium zamykał Play (22,34 Mb/s). Niemal dwukrotnie wolniejszy od Orange okazał się Plus – jego średnia to tylko 17,21 Mb/s.
Dane najszybciej wysyłało znów Orange – z szybkością 13,86 Mb/s. Plus rehabilitował się za kiepski download wynikiem 9,76 Mb/s. Trzecie miejsce przypadło Magentowym (8,59 Mb/s), zaś Play musiał zadowolić się czwartą lokatą przy 7,52 Mb/s.
A ping? W maju najlepiej poszło pod tym względem T-Mobile (36,34 ms), a następni byli Orange (37,92 ms), a następnie Play (38,58 ms). Najwyższy ping przypadł Plusowi – 46,44 ms.
Czy Wasze doświadczenia pokrywają się z tym badaniem? A może postrzegacie sprawę kompletnie inaczej? Dajcie znać w komentarzach, jak hula Wam internet.
źródło: RFBenchmark dzięki GSMonline
zdjęcie tytułowe:By Ken Ratcliff (Greased Pig Contest – Houston, Indiana) na licencji CC BY 2.0