Orange i T-Mobile współpracują ze sobą od dawna, lecz zmiana sposobu korzystania z sieci przez klientów wymusiła na operatorach aktualizację podziału współdzielonych częstotliwości. Nowe porozumienie nie oznacza jednak zakończenia współpracy w ramach Networks!.
Jak wynika z analiz, transfer danych w sieci mobilnej Orange Polska w 2017 roku podwoił się, z czego za największą część wzrostu odpowiada sieć 4G LTE. Z tego powodu operator zdecydował się – oprócz budowy nowych nadajników w oparciu o wygrane w aukcji pasma 800 MHz i 2600 MHz – zoptymalizować wykorzystanie już dostępnych częstotliwości.
Orange zdecydował zamienić wykorzystywane wspólnie z T-Mobile 15 MHz w częstotliwości 1800 MHz na dwie niezależne nośne po 10 MHz każda – pozwoli to zwiększyć pojemność sieci 4G LTE w tym paśmie o około 33%. Oprócz tego, uruchomione zostanie LTE w paśmie 2100 MHz – operator przeznaczy na to 10 MHz z wykorzystywanych do tej pory przez sieć 3G 15 MHz.
Dzięki tym zmianom, możliwa będzie agregacja nawet czterech tzw. pasm nośnych, co przełoży się na większość pojemność sieci i wyższą prędkość transferu danych (aktualnie trwają testy tego rozwiązania na kilkudziesięciu stacjach). Łączna ilość pasma, przeznaczona na LTE, wzrośnie tym samym do 45 MHz. Orange nie zapomina jednak o sieci 3G, ale tutaj także jedną nośną podzieli na dwie niezależne o szerokości 4,2 MHz każda (jedna dla Pomarańczowego, druga dla Magentowego).
Tym samym Orange i T-Mobile zakończyły współpracę w modelu współkorzystania z pasma (tzw. MOCN, ang. Multi-Operator Core Network), a zaczęły korzystać z modelu MoRAN (ang. Mobile Operator Radio Access Network). W praktyce oznacza to, że operatorzy nadal będą się dzielić, ale już tylko infrastrukturą, tzn. stacjami bazowymi, i każdy z nich dostanie do dyspozycji określoną część pasma. Dzięki temu nie będzie już mowy o tym, że klienci jednego „zapychają” sieć i klienci drugiego nie mogą przez to korzystać z usług.
Jak podaje T-Mobile, opisywana przy paśmie 1800 MHz zmiana (tj. podział na dwie nośne, po 10 MHz każda) dotyczyć będzie w 2018 roku 12 największych aglomeracji w Polsce: Warszawę, Trójmiasto, Bydgoszcz, Olsztyn, Toruń, GOP, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Łódź i Lublin. W kolejnych latach zostanie ona wprowadzona na terenie reszty kraju.
Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska, Biuro Prasowe T-Mobile Polska