Trwa pierwszy dzień jednej z największych konferencji technologicznych – Build Microsoftu. Dziś poświęcono najwięcej uwagi temu, w co Microsoft brnie coraz śmielej – sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości, chmurze czy internetowi rzeczy.
Pamiętajmy, że główny keynote to nie jedyny punkt tego trzydniowego wydarzenia. W międzyczasie trwają sesje poświęcone konkretnym rozwiązaniom, na których mogą skupiać się zainteresowane osoby. Pierwszy dzień wydarzenia to nie jest nic specjalnie interesującego dla konsumentów skupionych wokół Windows – systemowi Microsoftu uwaga zostanie poświęcona przede wszystkim jutro, kiedy to szczegóły dotyczące przyszłości platformy zdradzi lubiany przez fanów systemu Microsoftu Joe Belfiore.
Co zatem wiemy już teraz?
Microsoft wyraźnie stawia na rozwiązania chmurowe. Tym, co może z dzisiejszego dnia zainteresować zwykłych konsumentów mogą być dwie rzeczy. Pierwsza to aplikacja Your Phone, która pojawiła się w Sklepie Microsoft kilka dni temu, wzbudzając zainteresowanie związanych z firmą mediów. Your Phone pozwoli na synchronizację wiadomości, czy powiadomień między urządzeniami. Wkrótce testami tego rozwiązania objęta zostanie grupa niejawnych testerów Windows.
Drugim rozwiązaniem jest Windows Timeline, którego obsługa zawita do aplikacji Microsoft Launcher czyniąc tę funkcję jeszcze bardziej uniwersalną i wieloplatformową. Już teraz użytkownicy najnowszej wersji Windows 10 oraz przeglądarki Edge na Androidzie i iOS mogą cieszyć się dostępem do funkcji Timeline. Na pececie wsparcie dla tego rozwiązania sukcesywnie rośnie.
Dziś Microsoft ogłosił kilka istotnych partnerstw. Najbardziej interesujące wydają się być te z Qualcommem oraz Dji. Pierwsze z partnerstw dotyczy rozwiązań Internetu Rzeczy i rozwijania sztucznej inteligencji, co rozpoczyna się od wdrażania inteligentnych systemów monitoringu. Drugie partnerstwo dotyczy dronów i rozwiązań komercyjnych, możliwych do zaimplementowania z ich udziałem.
Przedstawiono dziś również integrację Cortany z asystentką głosową Amazonu – Alexą. Takie rozwiązanie nie powinno dziwić, odkąd Microsoft stawia na współdziałanie, zamiast na ślepe konkurowanie. W tym duecie Cortana odpowiada za nieco inne zadania niż Alexa. Wyglądało to interesująco, lecz dla nas ze względu na ograniczenia regionalne pozostaje to w sferze ciekawostek – nie nacieszymy się towarzystwem Cortany w Polsce.
Jedną z najbardziej interesujących prezentacji było pokazanie wizji konferencji przyszłości, która w dużym stopniu byłaby zasilana poprzez rozwiązania, wokół których skupia się Microsoft. Wirtualny asystent witał wchodzących do pokoju uczestników spotkania, rozpoznając ich dzięki funkcji detekcji twarzy. Później cała konferencja, każde wypowiedziane słowo było przez asystenta skrupulatnie i bezbłędnie notowane w aplikacji na urządzeniu Surface Hub. Co ciekawe, urządzenie automatycznie rozpoznawało głosy mówiących osób i prezentowało toczącą się rozmowę w formie czatu. Nie było problemów z wchodzeniem sobie w słowo, a bardziej istotne fragmenty rozmowy były zapisywane w oddzielnym panelu.
Gogle rozszerzonej rzeczywistości Microsoftu – Holo Lens – również doczekały się usprawnień. Choć są to nowości głównie po stronie oprogramowania, warto o nich wspomnieć. Gogle już teraz pozwalają na zdalną wideokonferencję z inną osobą, która w intuicyjny sposób, widząc to, co my widzimy, mogłaby pomóc nam zdalnie przejść przez trudniejsze zadania, np. związane z naprawą złożonych mechanizmów urządzeń na linii produkcyjnej. Prezentowane rozwiązanie wiązało się z rysowaniem, wskazywaniem i oznaczaniem elementów w przestrzeni, co wyraźnie pokazywało rosnący potencjał gogli.
Microsoft podjął również współpracę z GitHubem. Dzięki niej programiści będą mogli skorzystać z rozwiązań Azure DevOps oraz integracji z Visual Studio AppCenter. Przy okazji Azure, ogłoszono dziś otwarcie kodu Azure IoT Edge Runtime.
Nie obyło się również bez bardziej przyziemnych nowości. Ogłoszono .NET Core 3.0. Platforma stanie się jeszcze bardziej niezależna i pozwoli programistom na więcej. Zaznaczono również pojawienie się nowej platformy uczenia maszynowego Windows, naturalnie opartego o inteligentną chmurę.
Outlook z kolei otrzyma tzw. „adaptywne karty” pozwalające na wykonywanie różnych czynności z poziomu klienta poczty bez konieczności przechodzenia na osobną podstronę. Może to mieć zastosowanie np. przy różnego rodzaju płatnościach, które obecnie wykonywane są zawsze z poziomu osobnych stron.
Konferencja Build to nie tylko jeden dzień z Keynote. To mnóstwo ciekawych sesji prezentujących nowości od Microsoftu. Pozostałe dwa dni z pewnością również będą obfitowały w mniej lub bardziej interesujące nowinki.