UC Browser pobrano już 500 milionów razy. Czy to oznacza, że warto się nią zainteresować?

Bez wątpienia najpopularniejszą przeglądarką na Androida jest Google Chrome. Warto jednak pamiętać, że w Sklepie Play znajdziemy mnóstwo innych produktów. Niektóre z nich są lepsze, inne gorsze. Do której kategorii należy zaliczyć UC Browser? Jeśli będziemy się sugerować liczbą pobrań, to pewnie do tej pierwszej – jednak czy na pewno?

UC Browser to jedna z najbardziej rozpoznawalnych przeglądarek internetowych dostępnych na urządzenia z systemem Android. Właśnie się dowiedziałem, że pobrano ją już ponad 500 milionów razy ze Sklepu Play. Spotkałem się jednak z niezbyt przychylnymi opiniami nt. tego produktu, a głównie zarzucano mu „brak prywatności”. Zaciekawiony tymi komentarzami zainstalowałem tę aplikację w celu sprawdzenia, czy faktycznie te problemy występują.

Uprawnienia

Już pierwsze uruchomienie aplikacji wywołało u mnie lekkie zdziwienie. Przeglądarka prosi nas o możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Co prawda robi to w celu sprawdzenia operatora i dopasowania ustawień, aby przeglądanie internetu było jak najwygodniejsze (chociaż nie rozumiem na czym ta optymalizacja miałaby polegać). Trzeba jednak przyznać – jest to dosyć niecodzienne.

Uprawnienia w UC Browser (fot. Tabletowo.pl)

Następnie zostaniemy poproszeni o przyznanie dostępu do pamięci urządzenia, mikrofonu, aparatu, kontaktów i lokalizacji. Niektóre z tych pozycji można łatwo wyjaśnić – chociażby dostęp do pamięci.

Reklamy

Program został wyposażony w adblockera, co – przede wszystkim na smartfonach – jest bardzo miłym dodatkiem. Nie oznacza to jednak, że pożegnamy się z reklamami. Co jakiś czas przeglądarka wyświetla na pasku powiadomień przeróżne komunikaty – zazwyczaj są to jakieś artykuły. Nigdzie w ustawieniach programu nie znalazłem możliwości wyłączenia tej „funkcji”.

Reklama z UC Browser na pasku powiadomień (fot. Tabletowo.pl)

Przęgladarka

Samej przeglądarce nie można odmówić funkcjonalności. Mamy tutaj między innymi picture-in-picture mode, wcześniej wspomniany adblocker, a także tryb nocny. Strony ładują się szybko (choć nie zawsze pokazywały mi się obrazki) i nie było problemu z przywracaniem ich z pamięci.

Reasumując

UC Browser to przeglądarka, która została naszpikowana ogromną ilością funkcji i ułatwień. Niestety, również za nią stoją niezbyt przychylne opinie, głównie nt. prywatności i bezpieczeństwa użytkownika.

Jakie są Wasze doświadczenia z UC Browser?

Źródło: AndroidPolice; własne