Recenzja OnePlus 3T

Działanie, oprogramowanie

Na temat działania i kultury pracy OnePlus 3T słyszałam naprawdę całe mnóstwo zachwytów. I muszę stwierdzić, że po okresie kilkutygodniowych testów nie pozostaje mi nic innego, jak się z nimi zgodzić. Generalnie wiecie, że nie lubię chodzić utartymi ścieżkami, ale tym razem w stu procentach zgadzam się z użytkownikami piszącymi pozytywne opinie dotyczące testowanego sprzętu. Działa po prostu jak marzenie.

Aplikacje uruchamia w mgnieniu oka, tak samo jest w przypadku przełączania się pomiędzy nimi. Nawet, gdy w tle działa szereg programów, przejście pomiędzy nimi nie stanowi dla OnePlus 3T najmniejszego problemu. A gdy już zdarzy się (a rzadko tak jest), że jakaś aplikacja się przeładuje, dosłownie po chwili, w bardzo szybkim tempie, uruchamia się na nowo.

Jest to zasługa połączenia czterordzeniowego procesora Qualcomm Snapdragon 821 z Adreno 530, 6GB pamięci operacyjnej RAM oraz OxygenOS, bazującego na Androidzie w wersji 7.0 Nougat. Co ważne jest i o czym warto pamiętać to fakt, że telefon podczas większego obciążenia (głównie w wymagających grach, z którymi swoją drogą nie ma najmniejszych problemów, typu Asphalt 8 czy GTA: San Andreas, a także podczas dłuższego nagrywania wideo w najwyższej jakości) lubi się nagrzewać w okolicy aparatu nawet do 40 stopni.

Dla osób, które interesują cyferki, wyniki uzyskane przez OnePlus 3T w najpopularniejszych testach syntetycznych, zatem… benchmarki:
AnTuTu: 155957
Quadrant:
Geekbench 4:
single core: 1838
multi core: 4195
3DMark:
Ice Storm: 14519
Ice Storm Extreme: 14316
Ice Storm Unlimited: 32115

Interfejs

Jeśli chodzi o interfejs, mamy tutaj Androida 7.0 Nougat wzbogaconego o OxygenOS. W rzeczywistości jednak trudno doszukać się w warstwie wizualnej jakichś znaczących zmian względem czystego Androida – te odnajdziemy głównie w postaci dodatkowych funkcji zaszytych w ustawieniach telefonu. A są one, muszę przyznać, bardzo przydatne.

I choć może na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie jest ich wcale jakoś dużo, w rzeczywistości przekładają się na komfort użytkowania telefonu. Warto zerknąć na poniższe funkcje dostępne w ustawieniach:

  • wybudzanie ekranu podwójnym tapnięciem,
  • obsługę rysowania ikon na wygaszonym ekranie: V uruchamia latarkę, O – aparat, < i > zmienia utwory odtwarzane w danej chwili na telefonie, a II – wstrzymuje je,
  • gesty: przewróć, aby wyciszyć oraz zrzut ekranu trzema palcami,
  • możliwość tworzenia kont użytkowników i gości,
  • zarządzanie ostatnio używanymi aplikacjami – zwykłe oczyszczenie (czyści listę zadań i pamięć podręczną bez czyszczenia procesów w tle) lub głębokie czyszczenie (czyści procesy w tle, przez co aplikacje przestają wyświetlać powiadomienia – oczywiście do momentu ich ponownego uruchomienia).

Istotny z punktu widzenia personalizacji urządzenia jest fakt, że możemy włączyć/wyłączyć podświetlenie klawiszy pojemnościowych oraz zmienić ich kolejność (ostatnio używane i wstecz), a także uruchomić pasek nawigacyjny na dole ekranu (jeśli nie chcemy korzystać z dotykowych przycisków pod nim). Dodatkowo wspomniane przyciski można nieco zaprogramować – mogą odpowiadać za włączanie konkretnych funkcji w zależności od dłuższego przytrzymania lub dwukrotnego stuknięcia. Bardzo cieszy implementacja takiego rozwiązania.

Zaplecze komunikacyjne:

  • jakość rozmów: brak zastrzeżeń – rozmówca odpowiednio słyszany przeze mnie, jak i ja przez niego,
  • dual SIM: dwa osobne sloty kart nanoSIM; dual SIM nieaktywny,
  • WiFi / GPS / NFC / Bluetooth: brak problemów,
  • slot kart microSD: brak – nie przewidziano; do naszej dyspozycji z 64GB pamięci wewnętrznej (w standardzie UFS 2.0) zostaje ok. 53GB,
  • port USB typu C: za jego pomocą możemy ładować telefon, przesłać pliki z komputera lub na komputer, a także podłączyć pendrive’a.

Głośnik

Przez moje ręce przeszło sporo smartfonów z różnej półki cenowej, dzięki czemu mogę stwierdzić, że głośnik zastosowany w OnePlus 3T wybija się ponad przeciętność. Może oferowana przez niego głośność nie jest najwyższa (ale wciąż donośna i trudno przeoczyć powiadomienie), ale jakość odtwarzanego dźwięku stoi na naprawdę wysokim poziomie.

Podobnie jest zresztą z jakością dźwięku na słuchawkach. Co ważne, w ustawieniach dostępny jest equalizer, dzięki któremu możemy spersonalizować dźwięk.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Głośnik
3. Skaner linii papilarnych. Aparat. Akumulator. Podsumowanie