Procesor jest jednym z kluczowych elementów każdego urządzenia mobilnego. Bez niego zwyczajnie nie nadawałoby się do użytku. Zapotrzebowanie na ten komponent jest ogromne – w 2015 roku sprzedanych zostało prawie 1,3 miliarda (samych tylko) smartfonów. Nie można też zapominać o tabletach i wearables – to kolejnych kilkaset milionów sztuk (łącznie około 250 milionów). Rynek jest więc ogromny.
Analitycy ze Strategy Analytics oszacowali, że jego wartość w 2015 wyniosła łącznie 20,1 miliardów dolarów. Jest to jednak o 4% mniej niż rok wcześniej. Spowodowane jest to malejącą sprzedażą tabletów oraz faktem, że rynek smartfonów powoli się nasyca i nie jest już tak chłonny, jak wcześniej.
Liderem pozostaje Qualcomm, któremu przypadło aż 42% udziałów. Na drugim miejscu znalazło się Apple (21%), mimo że nie zajmuje się bezpośrednio produkcją autorskich procesorów, tylko zleca to swoim kontrahentom. Trzecia lokata przypadła MediaTekowi (19%). Za nim ulokował się Samsung, zaś stawkę zamyka Spreadtrum.
Co ważne, koreański gigant dotychczas ani razu nie znalazł się w podobnym zestawieniu, a gdy już mu się to udało, to od razu „wskoczył” na czwarte miejsce. Spowodowane jest to wypuszczaniem na rynek nowych Exynosów oraz montowaniem ich w kolejnych urządzeniach. Nie bez wpływu na taki stan rzeczy była decyzja o postawieniu wyłącznie na autorski SoC w ubiegłorocznych flagowcach, czyli Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus oraz Galaxy Note 5. Coraz chętniej sięga po nie również konkurencja, m.in. Meizu w modelu Pro 5. Łącznie w 2015 roku na rynek trafiło około 50 milionów procesorów Samsunga.
Źródło: Business Korea