Pomysł na modułowe smartfony pojawiły się kilka lat temu. Część z Was będzie kojarzyć, związany z tym bezpośrednio, Project Ara od Google, na którego oficjalną premierę musimy poczekać do przyszłego roku. W oczekiwaniu, Fairphone nareszcie rozpoczęło przedsprzedaż swojego modelu, zbudowanego z „klocków”. Niestety aktualnie nawet liczba oferowanych akcesoriów nie porywa…
Holenderska firma chwali się przede wszystkim tym, że ich smartfony są tworzone w etyczny sposób, tj. cały proces produkcyjny jest pod pełną kontrolą. Fairphone szczególny nacisk kładzie właśnie na warunki pracy pracowników. Przejdźmy już jednak do samego telefonu, który zapowiada się na co najmniej godny bliższego poznania.
Główną zaletą jest modularność. W przyszłości będziemy mogli wymienić większość części na nowe, co w dobie urządzeń z obudowami unibody, wydaje się być najważniejszym elementem Fairphone 2. Poza tym zaoferuje wiele możliwości personalizacji. Na razie do wyboru jest pięć wersji kolorystycznych: matowy błękit, prześwitujący niebieski, przezroczysty, matowa czerń oraz prześwitująca czerń. Oczywiście już teraz można nabyć etui, lecz to zbyt mało jak na taki model.
W standardowej wersji Fairphone 2 jest napędzany przez czterordzeniowego Snapdragona 801 i 2 GB RAM, czyli duet znany z flagowców z pierwszej połowy 2014 roku, takich jak Samsung Galaxy S5 czy HTC One M8. Jedynie lekki zawód stanowi bateria o pojemności zaledwie 2420 mAh. Cóż, wyświetlacz Full HD i takie podzespoły na pewno nie ułatwią życia akumulatorowi, ale mam nadzieję, że producent zadba o optymalizację oprogramowania.
Specyfikacja techniczna Fairphone 2:
- 5-calowy ekran Full HD, chroniony przez szkło Gorilla Glass 3,
- Snapdragon 801 z czterema rdzeniami Krait 400 i grafiką Adreno 330,
- 2 GB RAM,
- 32 GB pamięci wbudowanej,
- Android 5.1 Lollipop,
- LTE,
- Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac,
- Bluetooth 4.0 LE,
- GPS,
- dual SIM,
- aparat 8 Mpix (matryca Omnivision),
- wyjmowalna bateria 2420 mAh.
Aktualnie trwa przedsprzedaż, wysyłka rozpocznie się natomiast w grudniu. Cena wynosi dokładnie 529,38 euro. Z jednej strony spora kwota, ale z drugiej należy pamiętać, że mamy do czynienia z bardzo przyszłościowym urządzeniem. Mam nadzieję, że Fairphone wykorzysta w pełni tkwiący w tym telefonie potencjał. Aczkolwiek konkurencja ze strony Project Ara na pewno będzie wymagająca dla firmy z Amsterdamu.
źródło: Fairphone przez Android Authority