Sony już dawno straciło pozycję lidera na rynku urządzeń mobilnych. Nie oznacza to jednak, że zamierza się poddać w walce o odzyskanie klientów. LG za to coraz pewniej wchodzi na nowy dla siebie rynek procesorów.
Sony inwestuje w nową fabrykę
Dział mobilny Japończyków jest obecnie w bardzo złej kondycji. Chociaż nie jest planowana jego sprzedaż, to sytuacja wygląda na wyjątkowo napiętą. CEO Kazuo Hirai postawił na początku października sprawę jasno i dał działowi mobilnemu tylko rok, aby ten wyszedł z finansowego dołka i w końcu zaczął przynosić zyski. W innym wypadku Sony rozważy „alternatywne” rozwiązanie tego problemu.
Biorąc pod uwagę, że 12 miesięcy to wybitnie mało, aby zacząć liczyć zyski, a nie straty, to Japończycy nie siedzą bezczynnie i podjęli wyzwanie, starając mu się sprostać. Światełkiem w tunelu jest m.in. decyzja o otworzeniu nowej fabryki w Tajlandii. Będzie to pierwsza taka inwestycja od 20 lat.
Nowoczesny budynek i linia produkcyjna umożliwią montowanie smartfonów od początku do końca. Pierwsze sztuki mają zejść z linii na początku przyszłego fiskalnego roku. Przewiduje się, że rocznie fabrykę opuści kilka milionów nowych Xperii.
Wartość inwestycji szacuje się na kilka miliardów japońskich jenów.
LG wspólnie z Intelem stworzy procesor
Koreańczycy postawili już pierwszy krok na rynku procesorów, tworząc rok temu układ Nuclun, który znalazł się w G3 Screen. Następnie rozpoczęli prace nad jego drugą, ulepszoną generacją. Choć prototyp spisuje się nadzwyczaj dobrze, wyprzedzając nieznacznie nawet Samsungowego Exynosa 7420, to LG postanowiło „poprosić” o pomoc Intela.
Jak wszyscy wiedzą, jest to potentat na rynku procesorów, z doświadczeniem, którego wszyscy producenci mogą mu tylko pozazdrościć. Nie oznacza to jednak, że zdobył wszystko, co tylko się da i spoczywa na laurach. Technika idzie do przodu, więc trzeba za nią nadążyć.
Dlatego LG i Intel połączyli siły i postanowili wspólnie wyprodukować procesor w 14 nm procesie FinFET. Jak można łatwo się domyślić, jest to transakcja wiązana: Amerykanie mają doświadczenie w tworzeniu układów, natomiast Koreańczycy w montowaniu ich w swoich urządzeniach mobilnych. Współpraca powinna więc przynieść wymierne korzyści dla obu producentów.
Nie wiadomo jeszcze na pewno, czy efekt końcowy wejdzie na rynek pod marką Nuclun czy Intel, jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku powinniśmy mieć do czynienia z bardzo dobrym układem.
Źródło: Xperia Blog, Pocketnow