Co roku na początku września w Berlinie odbywają się targi IFA. W tym roku miałem przyjemność być na tej imprezie i zapoznać się z kilkoma nowymi urządzeniami. Jednym z najciekawszych sprzętów zaprezentowanych podczas targów jest, według mnie, Acer Jade Primo. Mimo że telefon jest jedynie prototypem i nigdzie nie był wystawiony, to i tak udało mi się go przygarnąć na kilka chwil. Dziś przybliżę Wam czym wyróżnia się ten model.
Zaczynając od obudowy – jestem jednocześnie zaskoczony i rozczarowany. Tył wykonany jest z tworzywa sztucznego, które imituje metal. Szkoda że tylko go przypomina, w urządzeniu z tak mocną specyfikacją liczyłem jednak na coś więcej. Dodatkowo w niektórych miejscach obudowa nieprzyjemnie skrzypi, a jeden róg odstawał od reszty obudowy zostawiając kilkumilimetrową szparę. Cieszy natomiast stosunkowo niewielka waga i osobiście podoba mi się ogólny wygląd smartfona.
Na tyle umieszczono 21-megapikselowy aparat główny z diodą LED, logo Acer oraz głośnik multimedialny. Na prawej krawędzi znajdziemy klawisze głośności oraz zasilania, a także dwie zaślepki: na kartę SIM oraz microSD. Od góry swoje miejsce znalazło złącze słuchawkowe, a od dołu port USB typu C. Lewa krawędź została pozbawiona jakichkolwiek dodatków.
Na przodzie zagościł sporych rozmiarów, 5,5-calowy wyświetlacz Super AMOLED wykonany w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) pikseli. Nad nim swoje miejsc znalazła 8-megapikselowa kamerka, podstawowe czujniki oraz głośnik do rozmów.
Specyfikacja urządzenia obejmuje przede wszystkim procesor Qualcomm Snapdragon 808, 3GB pamięci RAM, 32GB miejsca na dane, a także moduł LTE Cat6. Na pierwszy rzut oka nic nie wyróżnia tego smartfona, warto jednak przyjrzeć się oprogramowaniu.
W Acer Jade Primo jest dostępny Windows 10 obsługujący funkcję zwaną Continuum. Umożliwia ona zamienienie w prosty sposób naszego smartfona w zwykły komputer z pełnym systemem operacyjnym. Wystarczy jedynie specjalna stacja dokująca, która będzie dodawana do zestawu. Poza tym razem z telefonem dodawana będzie klawiatura oraz mysz, więc do zmiany telefonu w komputer wystarczy dokupić tylko monitor lub telewizor.
Co do działania systemu Windows 10 w Acer Jade Primo nie chcę się za bardzo wypowiadać. W urządzeniu zainstalowana jest nadal testowa wersja Windowsa 10, więc większość opcji nie działa. Na przykład włączając aparat i przełączając go na kamerkę frontową wyskakuje błąd, animacje są bardzo powolne, a większość, nawet podstawowych aplikacji, nie jest dostępnych. Jednak myślę, że wszystko zostanie naprawione w finalnej wersji systemu.
Acer Jade Primo będzie dostępny w sprzedaży dopiero w 2016 roku, gdy wszystko zostanie lepiej dopracowane. Jest to jednak – na chwilę obecną – pierwszy tego typu sprzęt i myślę, że zapowiada się bardzo ciekawie. Jeśli tylko producent nie przesadzi z ceną to Jade Primo może osiągnąć spory sukces.
Dajcie znać w komentarzach co Wy sądzicie o Acer Jade Primo. Zachęcam do zapoznania się z poniższym filmem, na którym pokazuję wygląd i działanie tego smartfona.