Kto parkuje w garażu Microsoftu?

Nie ma to jak intrygujący i niewiele mówiący tytuł. Ale skro już tu jesteście, chciałbym szybko wyjasnić o co chodzi. A chodzi o projekt Microsoft Garage, który pokazuje całkowitą zmianę podejścia firmy z Redmond do rynku mobilnego i konkurowania z rywalami.

Chciałbym zacząć od tego, że sam projekt nie jest nowy i w nieco innej formie rozpoczął się już w 2009 roku w Office Labs. Były to jednak zupełnie inne czasy, w których Steve Ballmer (ówczesny prezes) był bardzo nieprzychylnie nastawiony do korzystania z urządzeń i platform konkurencyjnych firm, takich jak Google czy Apple.  Członkowie projektu, w „wolnym czasie” mogli rozwijać swoje pomysły we współpracy z zebranymi zespołami i innymi działami firmy. Przez lata nie wynikło z tego jednak nic ciekawego ani znaczącego.

Pod rządami Nadelli zmieniło się wiele. W oficjalnych reklamach firmy pojawiają się kadry z urządzeniami z iOS czy Androidem, a Microsoft przestał traktować konkurencyjne systemy operacyjne jak intruzów. Projekt Garage dostał drugą szansę i nowe życie. Pasjonaci mogą tworzyć zespoły i pracować nad aplikacjami i pomysłami dla dowolnych urządzeń i OS-ów. W świecie, gdzie aplikacja przestaje być przywiązana do konkretnego produktu, a zaczyna być dostępna w najróżniejszych formach – w przeglądarce i na ekranach od 1 do 60 cali.

Microsoft's Xuedong Huang

Jeśli interesują Was konkretne projekty, które powstały w ramach tego przedsięwzięcia, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę Microsoft Garage. Dużo ciekawsza sprawą jest jednak zmiana nastawienia firmy. Jeszcze kilka miesięcy temu, gdyby ktoś powiedział nam, że Microsoft będzie wytwarzał aplikacje dla Android Wear, być może część osób parsknęłaby śmiechem. Dzisiaj jest to faktem. I nie są to tylko całkowicie poboczne projekty, a coś, co jest mocno wspierane przez szefostwo – co widać w mocno eksponowanych informacjach prasowych.

Na uwagę zasługuje też sam sposób działania zespołów. Aplikacje powstają szybko, i jak to bywa w praktyce – większość z nich okazuje się niewypałem. Szef projektu mówi jednak, że w tym jest właśnie siła przedsięwzięcia – tworzyć szybko, reagować na informację zwrotną użytkownika, zmieniać się i… cieszyć się z porażek, które również uczą.

garage

Niektóre ciekawe projekty i aplikacje to:

  • Journeys & Notes – appka do śledzenia i ewidencjonowania naszych podróży i wycieczek (Material Design)
  • Next Lock Screen – „korporacyjny” i użyteczny ekran blokady dla Androida
  • Torque – Bing dla Android Wear obsługiwany głosem i gestami
  • Collaborate – „biała tablica” do współpracy między zespołami dla Windows i Windows Phone
  • Voice Commander – gra na Xboxa sterowana komendami głosowymi