Dosłownie kilka dni temu powróciły na łamach naszego serwisu kolejne doniesienia o nowym tablecie od Google, który miałby rzekomo być wyprodukowany przez HTC, czyli o Nexusie 8. Marcin informował Was o nowym przecieku na zdjęciu promującym Google I/O. Tym razem mamy dla Was znacznie ciekawsze doniesienia, a mianowicie te sugerujące spodziewaną specyfikację techniczną. Wygląda na to, że wraz z nadejściem nowego tabletu będziemy mieli do czynienia także ze zmianą architektury procesora.
Do sieci wyciekł zrzut ekranu przedstawiający ostatnie zmiany w kodzie AOSP (Android Open Source Project). Zgodnie z jego zapisami, kod systemu został wzbogacony o wsparcie dla 64-bitowej architektury ARM w procesorach NVIDII. Co ciekawe, zmiany w kodzie mają związek z kompilatorem ART, który w Androidzie 4.4 był jedynie opcjonalnym środowiskiem uruchomieniowym dla aplikacji. Czyżby nowa wersja platformy miała uczynić z niego środowisko domyślne? Na te informacje musimy poczekać do Google I/O, które odbędzie się prawie dokładnie za miesiąc.
Wracając jednak do samego tabletu: jeśli dane się potwierdzą, to Nexus 8 pracował będzie w oparciu o 64-bitowy procesor ze stajni NVIDII. Poprzednia sytuacja z wykorzystaniem podzespołu tego producenta miała miejsce – przypomnijmy – w Nexusie 7 pierwszej generacji, który został zbudowany w oparciu o Tegrę 3. Doniesienia te są co najmniej interesujące, zwłaszcza że wcześniejsze przesłanki mówiły o zastosowaniu jednostki centralnej firmy Qualcomm.
Mnie osobiście interesuje to, czy nowy Android będzie w pełni w stanie wykorzystać możliwości 64-bitowej architektury. O ile sam kernel Linuksa wykorzystywany w systemie Google radzi sobie z tym bez najmniejszego problemu, o tyle warstwy systemu wyższego poziomu z pewnością wymagają przepisania. Zapewne zmiany w kodzie AOSP świadczą o tym, że programiści Google już zajmują się tą kwestią.
Jak uważacie: czy wprowadzenie na rynek urządzenia z Androidem wspierającym 64-bitowe procesory byłoby właściwym posunięciem ze strony Google?
[źródło]