Plotki, ploteczki – Nexus 8 napędzany procesorem Intel Atom?

Intel-9509-1394504023

Ostatnio pisałem o procesorze Intel Atom, który jest już gotów na 64 bity, było to przy okazji minionych targów MWC. Teraz w sieci mówi się, że tablet Google Nexus 8, który powinien zostać zaprezentowany na konferencji Google I/O 2014, może pracować właśnie na procesorze Intel Atom. Mało tego, podobno układ Moorefield ma być wydajniejszy niż rozwiązania konkurencji. 

Wcześniej mówiło się, że przy okazji nowego tabletu Nexus światło dzienne ujrzy też nowa odsłona systemu określana numeracją 4.5. W świetle kolejnych plotek/przecieków można domniemać, że byłaby to wersja gotowa na 64 bity. Jednak póki co, rozmowy o Androidzie 4.5 przycichły.

Skupiając się na Nexuie 8, Intel na targach MWC w Barcelonie zapowiedział procesor Atom Z3580 o kodowej nazwie Moorefield, który charakteryzować się będzie czterema rdzeniami i taktowaniem na poziomie 2,3 GHz. Układ będzie posiadał grafikę PowerVR G6430, ma ona być aż dwudziestokrotnie szybsza od poprzedniej generacji (seria 5xxx).

Można się spodziewać, że firmą produkującą nadchodzący tablet Google będzie Asus, ma już spore doświadczenie. ;-) Okazuje się, że nie tylko Tajwańczycy mogą być zainteresowani wytwarzaniem Nexusa 8. Ewentualnym wykonawcą chce podobno być Lenovo, swego czasu mówiło się też o HTC.

Na Androida 4.5 jest jeszcze za wcześnie, aczkolwiek wszystko jest możliwe. Szczególnie w dobie 64-bitowych procesorów, które tak szumnie zapowiadają producenci. Bardziej zastanawiające jest to, czy Google faktycznie może mieć w planach stworzenie Nexusa 8 we współpracy z Intelem. Nadzieje na to mogą się okazać płonne, bo układy Qualcomma są z generacji na generację coraz lepsze, choć lepszym słowem byłoby stwierdzenie – bardziej energooszczędne. A właśnie optymalizacją zapotrzebowania układów na energię procesory Intela mogą wygrać ze Snapdragonami. Choć nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że Nexus 8 to tablet na Atomie, z bardzo zadowalającym czasem pracy na jednym ładowaniu. Do tego 64-bitowy system, zoptymalizowany i działający jak należy. Trzeba przyznać, że to by było coś.

źródło