Tablet Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo PMP5570C w sieci zbiera bardzo dobre oceny użytkowników. Jak mają się one do rzeczywistości?
Do tanich tabletów jestem uprzedzona. Nawet jeśli oferują świetne parametry techniczne, z dystansem do nich podchodzę i sprawdzam jakie mają przełożenie na rzeczywiste działanie sprzętu. Jeśli uważnie śledzicie recenzje pojawiające się na Tabletowo.pl wiecie, że w bardzo wielu przypadkach, testy budżetówek kończyły się rozczarowaniem – świetnie zapowiadające się urządzenie ostatecznie okazywało się „jednym z wielu” i niczym nie wyróżniało się z tłumu. Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo PMP5570C udowodnił mi, że tani tablet może być naprawdę dobrym urządzeniem (tak, sama się sobie dziwię, że coś takiego napisałam). Choć oczywiście nie obeszło się bez wad, o których nie omieszkałam wspomnieć poniżej. Zapraszam do przeczytania recenzji tego urządzenia.
Parametry techniczne Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo PMP5570C:
– 7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli,
– dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 1,6GHz,
– 1GB RAM,
– 8GB pamięci wewnętrznej,
– Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– WiFi 802.11 b/g/n,
– aparat 2 Mpix,
– kamerka 0,3 Mpix,
– slot kart microSD,
– port miniUSB,
– wyjście miniHDMI,
– 3.5 mm jack audio,
– akumulator o pojemności 4100 mAh,
– wymiary: 195 x 123 x 12 mm,
– waga: 359 g.
Cena: 499 złotych.
Pierwsze wrażenia
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo – na pierwszy rzut oka: tablet jak tablet. Prostokątne urządzenie z zaokrąglonymi rogami, dotykowym wyświetlaczem i mnóstwem komponentów w środku. Jest jednak coś, co produkt ten wyróżnia spośród tego typu sprzętu dostępnego na rynku, mianowicie wykończenie tylnej obudowy. Jej faktura jest lekko chropowata, dzięki czemu tablet dobrze leży w dłoniach i nie ma obaw o ewentualne wyślizgnięcie się z nich. Zastosowane rozwiązanie ma jednak jedną istotną wadę: obudowa bardzo szybko się brudzi.
Wzornictwo i materiały użyte do produkcji tabletu Prestigio bardzo przypadły mi do gustu, a jak jest z jakością wykonania? Nieco gorzej, ale i tak nieźle w porównaniu do bardzo wielu testowanych wcześniej urządzeń. Zastrzeżenia można mieć przede wszystkim do dość dużej szczeliny między wyświetlaczem a obudową urządzenia, w której lubi się zbierać kurz, a także do uginających się elementów obudowy (swoją drogą, całkiem nieźle spasowanych) przy dolnej krawędzi tabletu.
Firma Prestigio postanowiła nam zaoferować pełną paletę wyjść i złączy rozszerzających możliwości urządzenia, co jest dość rzadko spotykane w tej półce cenowej (przypominam, sprzęt kosztuje 499 złotych). Na prawej krawędzi tabletu znalazło się miejsce dla wyjścia HDMI, portu miniUSB i mikrofonu, na lewej – 3.5 mm jack audio. Dolna poświęcona została na slot kart microSD, natomiast górna – przyciski do regulacji głośności i włącznik służący również do usypiania tabletu.
Tylna obudowa skrywa w sobie malutki głośnik, oczko aparatu o rozdzielczości 2 Mpix, logo producenta i wiele oznaczeń. Przedni panel natomiast oferuje 7-calową matrycę otoczoną z każdej strony dość grubymi ramkami oraz oczko kamerki umieszczone w dość dziwnym miejscu – ni to pośrodku ramki, ni to w samym rogu.
Dzięki wspomnianemu wyjściu HDMI bez żadnego problemu możemy przenosić obraz z małego wyświetlacza tabletu na ekran telewizora. Z kolei port miniUSB, dzięki przejściówce miniUSB->USB, umożliwia podłączenie akcesoriów peryferyjnych, jak myszka, klawiatura, pendrive, czytnik kart pamięci MemoryStick Pro Duo i SD.
Wśród obsługiwanych zewnętrznych modemów 3G znalazły się między innymi następujące produkty Huawei: E220, E1820, E182E, E1750, E1752C, E153 czy ZTE: MF110, MF190, MF170, MF626, MF180. Pełną listę znajdziecie na stronie Prestigio.
Prędkość przesyłania plików (1GB) z tabletu na komputer i odwrotnie:
W pudełku z tabletem znajdziemy ładowarkę modułową (kabel USB + dwie przejściówki sieciowe: europejska i amerykańska), adapter z miniUSB na pełnowymiarowe USB, instrukcję obsługi i pozostałe papierki oraz wysokiej jakości, eleganckie etui, które jest standardem w przypadku urządzeń Prestigio.
Wyświetlacz
I kolejna kwestia, do której nie można mieć żadnych zastrzeżeń – wyświetlacz. Zarówno jego jakość, jak i działanie, stoi na najwyższym poziomie. Matryca jest jasna, równo podświetlona i dobrze odwzorowuje kolory. Technologia IPS sprawia, że wyświetlacz oferuje świetne kąty widzenia.
Dzięki zastosowanej rozdzielczości, 1024 x 600 pikseli, czytanie e-booków, przeglądanie sieci czy dokumentów PDF, nie sprawia żadnego problemu. A skoro już przy nich jesteśmy, warto nadmienić, że PDF-y wczytują się bardzo szybko niezależnie od ich wagi, a kolejne strony przewijają płynnie.
Co do reakcji ekranu na dotyk – nie można mieć do niej żadnych zastrzeżeń. Lekkie muśnięcie palcem po wyświetlaczu wystarczy, by po chwili otworzył się żądany link czy aplikacja. Oczywiście jak ekran każdego tabletu, także i ten ma tendencję do zbierania odcisków palców.
System operacyjny, działanie
7-calowy tablet Prestigio oferuje Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, jednak już od kilku miesięcy zapowiadana jest aktualizacja do Androida 4.1 Jelly Bean. Mimo starszej wersji systemu urządzenie działa bardzo szybko, płynnie i wydajnie. Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi ekranami domowymi następuje bez żadnych zawieszek, aplikacje otwierają się bez długiego oczekiwania, a przewijanie stron internetowych jest płynne. Podczas trwania testów sprzęt nie zawiesił się nawet raz i nie zdarzyła się sytuacja, by na dłuższą chwilę się „zamyślił” podczas wykonywania jakiejkolwiek operacji. Sprzęt działa świetnie na Androidzie 4.0, a można domniemywać, że po aktualizacji do Androida 4.1 urządzenie zyska jeszcze większego kopa – pytanie tylko kiedy producent zdecyduje się ją udostępnić (konkretna data nie jest znana).
Jeden z nielicznych problemów, jakie miałam podczas testowania Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo, dotyczył instalowania aplikacji z Google Play. Dwa razy zdarzyło się, że nie mogłam zainstalować jakichś programów, bowiem wyskakiwał błąd oznaczony numerkiem 921. Wyjściem z tej sytuacji było usunięcie konta Google, wyłączenie i włączenie urządzenia i ponowne wprowadzenie konta Google.
Na tablecie preinstalowane zostały następujące aplikacje: Twitter, Youtube, eBook, Muzyka, SugarSync, Google Play, odtwarzacz muzyczny i wideo, Galeria, Kalkulator, Kalendarz, Google Maps, Office Suite, Blue, Facebook, Chess Free, 250+ Solitairs, Camera, Skype, eReader Prestigio, przeglądarka internetowa, poczta, Gmail, FreeNote i Angry Birds.
Jak któryś z Czytelników słusznie zauważył w komentarzach pod tym wpisem, Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo ma tendencję do nagrzewania się. Podczas bardziej wymagających operacji, tj. np. grania w gry czy dłuższego oglądania wideo, temperatura obudowy odczuwalnie wzrasta. Najgorzej jest, gdy podłączymy sprzęt do ładowania i wtedy próbujemy z niego korzystać – obudowa w takim momencie jest bardzo ciepła, wręcz niekomfortowa.
WiFi
Połączenie WiFi cały czas było stabilne, nie przerywało połączenia. Siła sygnału:
Metr od routera | 10 metrów od routera | |
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo | – 49 dB | – 69 dB |
Shiru Shogun 10 Power | – 38 dB | – 68 dB |
Window N101 2 | – 42 dB | – 70 dB |
Ainol Novo 10 Hero | – 44 dB | – 66 dB |
Plug 10.1 | – 48 dB | – 72 dB |
Sony Xperia Tablet S | – 40 dB | – 64 dB |
Wideo
Prestigio podaje następujące wspierane formaty plików multimedialnych:
– audio: APE, AAC, MP3, WAV, OGG, FLAC,
– wideo: H.264 HD, MKV, MP4, MPEG-2, MPEG-4, AVI, RMVB, VOB, WMV,
– zdjęcia: GIF, JPG, PNG, BMP,
– tekst: EPUB, PDF, TXT, FB2.
Standardowo na tablecie wylądowały testowe pliki wideo. Byłam zaskoczona, że na preinstalowanym odtwarzaczu nie było żadnego problemu z odtworzeniem praktycznie wszystkich próbek. Ten pojawił się wyłącznie w przypadku jednego filmiku, ale z pomocą przyszedł niezawodny MXPlayer. Zresztą, rzućcie okiem poniżej:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): preinstalowany nie odtworzył, MXPlayer – bez problemów,
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, obie ścieżki dźwiękowe dostępne,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem i z napisami.
Skoro już coś oglądamy, chcielibyśmy też usłyszeć. Niewielki otworek w tylnej obudowie tabletu nie zapowiada nic dobrego. I faktycznie – choć nie można mieć żadnych zastrzeżeń dotyczących jakości wydobywającego się z niego dźwięku, tak trzeba się przyczepić głośności, niestety, głośnik jest bardzo cichy.
Akumulator
Akumulator zdecydowanie nie jest najmocniejszą stroną testowanego produktu. Bateria o pojemności 4100 mAh przy całkiem zaawansowanych komponentach zastosowanych w tym tablecie już na papierze wygląda średnio, przez co można się spodziewać, że nie będzie oferowała długiego czasu pracy. I tak jest w rzeczywistości. Podczas przeglądania stron internetowych z włączonym WiFi i jasnością ekranu ustawioną na maksymalną wartość, udało mi się uzyskać cztery godziny działania tabletu. Jak na pewno doskonale wiecie, im bardziej obciążamy urządzenie bardziej wymagającymi procesami, tym szybciej spada procentowy wskaźnik naładowania akumulatora. I tak, nie ma się co dziwić, że granie z włączonym WiFi i jasnością ekranu jak w poprzednim teście baterii, powoduje jej rozładowanie już po dwóch godzinach i czterdziestu minutach. Jeśli więc ktoś chciałby korzystać z Prestigio MultiPad 7 Pro Duo jako mobilnej konsoli, musi pamiętać o konieczności targania ze sobą ładowarki lub zewnętrznego banku energii, który ją zastąpi w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do standardowego źródła prądu. Warto dodać, że tablet można ładować przez USB.
Gry, benchmarki
Mamy dwurdzeniowy procesor, mamy 1GB RAM – co daje nam to połączenie? Prawie bezproblemowe działanie wymagających tytułów, jak GTA 3, Dead Trigger, Asphalt 7: Heat, Need for speed: Most wanted. Prawie, bowiem można czasem dostrzec minimalny brak płynności. Mniej ambitne gry, jak Angry Birds, iRunner czy Granny Smith działają bez jakichkolwiek zarzutów.
Benchmarki
An3DBench: 7099
An3DBenchXL: 23650
CF-Bench: 9751, 3010, 5706
NenaMark1: 56,3
NenaMark2: 29,6
OpenGL: 56,2
Quadrant: 2714
Smartbench 2011: 3577
AnTuTu: 7447 (CPU: 2749, GPU: 2623, RAM: 1335, I/O: 740)
Vellamo: HTML5: 1379, metal: 394
Aparat, kamerka
Aparat w tabletach internetowych to wyłącznie dodatek, więc jak to zwykle bywa nie poświęcamy mu zbyt wielkiej uwagi. Zdjęcia robione aparatem o rozdzielczości 2 Mpix są średniej jakości, o czym możecie się przekonać poniżej.
Oczywiście oprócz zwykłego aparatu, Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo został wyposażony również w kamerkę do połączeń wideo, która bez problemu działa w aplikacji Skype. Jak już wspomniałam w jednym z pierwszych akapitów, oczko kamerki umiejscowione zostało w bardzo dziwnym miejscu, bo nie na środku ramki okalającej ekran, ale też nie w samym rogu.
Podsumowanie
Prestigio MultiPad 7 Pro Duo pod wieloma względami pozytywnie mnie zaskoczył. Jest ciekawie wykonany – oferuje inne, wyróżniające się na tle pozostałych tabletowych propozycji wykończenie tylnej obudowy, która sprawia, że lepiej leży w dłoniach i nie ma obaw o wyślizgnięcie się, aczkolwiek szybko się brudzi. Ale wiadomo, że wygląd to nie wszystko. Brawa dla producenta należą się za zaoferowanie dobrych parametrów technicznych w przystępnej cenie. Świetny wyświetlacz połączony z wydajnym procesorem i całą paletą wyjść i złączy, daje nam bardzo interesujący sprzęt, obok którego trudno przejść obojętnie.
Do pełni szczęścia w tym modelu brakuje lepszego akumulatora i Bluetooth. A i umiejscowienie kamerki mogłoby być bardziej komfortowe. Do wad urządzenia należy również zaliczyć czasem przesadne nagrzewanie się obudowy i występujące problemy z instalowaniem aplikacji z Google Play.
Cena Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo wynosi 499 złotych.
Alternatywy? Trudno w kwocie do 500 złotych znaleźć interesujące urządzenia, które parametrami technicznymi nawiązywałyby do urządzenia Prestigio. Wśród nich na myśl przychodzi mi przede wszystkim Vido N70s za 409 złotych z bardzo zbliżoną specyfikacją (Android 4.1, ale bateria 3700 mAh i ekran bez IPS) i Ainol Novo 7 Crystal za 439 złotych z dwurdzeniowym procesorem Amlogi 8276-M6, Androidem 4.1, akumulatorem 3700 mAh, ale bez aparatu. Nieco droższy z kolei jest Ainol Novo 7 Fire za 599 złotych, który oferuje ekran 1280 x 800 pikseli, dwa rdzenie Amlogic 8726-M6, 16GB pamięci, aparat 5 Mpix, Bluetooth oraz akumulator 5000 mAh.