Samsung rozpoczął aktualizację oprogramowania dla tabletów Galaxy Tab 7.0 Plus, Galaxy Tab 7.7, Galaxy Tab 8.9 oraz Galaxy Tab 10.1. Jesteście ciekawi, jak smakuje lodowa kanapka w wykonaniu koreańskiego producenta? Zapraszamy do lektury systemu operacyjnego Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich na tablecie Samsung Galaxy Tab 7.7!
_ _ _ _
Autorem tekstu jest Marcin Łukaszewski, Czytelnik Tabletowo.pl.
Wczoraj w godzinach popołudniowych pojawiła się długo oczekiwana aktualizacja do ICS. Pomijąc już fakt, że od kilku dni nie jest to najnowsza wersja systemu Android, to jednak ICS 4.04 wnosi wiele usprawnień, na które długo czekali użytkownicy Tabów wyposażonych w Honeycomb.
Aktualizacja oficjalnie dostępna jest dla Austrii, jednak bez problemu mogą z niej skorzystać użytkownicy z innych krajów, wystarczy tylko ścignąć odpowiedni plik z Sammobile.
Jest to plik, który instalujemy w trybie Download Mode za pomocą Odina, lub bezpośrednio z poziomu tabletu jeśli ktoś ma zakupiony Mobile Odin. Ta ostatnia metoda jest nawet lepsza, bo eliminuje ryzyko “żółtego trójkąta”, a przy okazji umożliwia zachowanie Roota.
W moim przypadku korzystałem właśnie z Mobile Odin, w dodatku trochę ryzykancko – bez wipe (gdy w końcu udało mi się już ściągnąć system było już późno, więc nie chciałem się bawić w przywracanie aplikacji). Brak wipe póki co nie objawił się żadnym błędem czy rzucającym się w oczy spowolnieniem systemu.
Na wstępie wspomnę, że żaden ze mnie recenzent. Notatkę tę postanowiłem napisać bardziej jako rozwinięcie newsa o pojawieniu się aktualizacji, niż z myślą o poważnej recenzji. Niestety, nie jestem zbytnio zaznajomiony z interfejsem TouchWiz, jako że preferuję raczej Androida w wersji AOSP (na Tabie korzystałem z ROMu Eclipse), więc nie do końca będę mógł przedstawić różnice pomiędzy autorską nakładką Samsunga z HC oraz ICS.
O ile TW w oryginalnym sofcie, z którym zakupiłem tablet, szybko został u mnie zastąpiony, to muszę przyznać, że w wersji ICS jest dużo przyjemniejszy w użytkowaniu. Przede wszystkim jest dość rozbudowany (w porównaniu do np. AOSP), jednak bez wyraźnego wpływu na stabilność systemu, wręcz przeciwnie animacje przejść między oknami wydają się płynniejsze niż na uznawanym za bardzo szybki ROMie Eclipse.
Zmiany widoczne na pierwszy rzut oka, to bardzo krótki czas odblokowania tabletu (na HC lubił się zamyślić przy tej czynności), brak przycisku do screenshotów, który znajdował się dotychczas na dolnej belce. Jest on zastąpiony kombinacją klawiszy Power+VolDN, a w jego miejscu pojawił się przycisk wyszukiwania.
Zachowanie pozostałych przycisków jest raczej standardowe: pierwszy z nich to “cofnij”, drugi Home (przytrzymany uruchamia menedżera zadań), trzeci to lista ostatnio otwartych aplikacji (przytrzymany przenosi do listy aplikacji)
Przybyło na pewno miniaplikacji, które dostępne są poprzez kliknięcie w symbol “ptaszka” na środku dolnego paska z przyciskami funkcyjnymi. Teraz możemy sobie ustawić szybki dostęp do 7 spośród takich jak: Alarm, Czas na świecie, E-mail, Kalkulator, Menedżer zadań, Notatnik, Odtwarzacz MP3, S Terminarz, Telefon, oraz Wiadomości.
Zmianie uległy też ikony z paska powiadomień, są bardziej wyraźne, kolorowe, jaśniejsze – według mnie gorsze, w połączeniu z faktem, że póki co nie znalazłem sposobu na ich ukrywanie, zaczynam się obawiać o problem z wypalaniem pikseli w ekranie AMOLED.
Standardowo do dyspozycji użytkownika zostaje 5 ekranów, które przewijają się w pętli robiąc to naprawdę szybko i płynnie. U góry każdego z ekranów jest licząc od lewego narożnika: wyszukiwarka Google, symbol przeglądu ekranów, oraz symbol menu aplikacji w prawym narożniku. Skoro już o nim wspomniałem, to skupię się teraz na tym jak wygląda wspomniana lista aplikacji. Podobnie jak ekran główny, przewijanie następuje w pętli. Do dyspozycji mamy w lewym górnym narożniku przełącznik pomiędzy aplikacjami a widżetami, w prawym natomiast menu skrótów po rozwinięciu którego ukazują się opcje: Sklep Play, Edytuj, Odinstaluj, Pobrane aplikacje, Typ widoku, Udostępnij aplikacje, Ukryj aplikacje, Pokaż ukryte aplikacje.
Poprzez przytrzymanie palca na ikonie aplikacji mamy dostęp do: przeniesienia jej na jeden z ekranów, utworzenia katalogu, utworzenia strony, informacji o aplikacji, oraz usunięcia.
W ustawieniach systemu na pierwszy rzut oka widać zmianę ikon na bardziej kolorowe, tło jednak pozostało ciemne, z pewnością pozytywnie wpłynie na czas życia oraz energooszczędność wyświetlacza.
Z nowych funkcji na pewno doszedł Face Unlock, nie pamiętam, czy w HC był licznik danych, ale jeśli go nie było, to teraz się pojawił, bo natychmiast rzucił mi się w oczy.
Jak już wspominałem system działa zadowalająco płynnie, nie ma znanych z HC przycinek, czy zaników ikon potrafiących pojawić się dopiero po dłuższym czasie (sekunda, czasem nawet więcej). Odblokowanie w sposób tradycyjny poprzez przeciągnięcie palca również jest błyskawiczne.
Wbudowana przeglądarka internetowa zyskała nową funkcjonalność – w postaci trybu odwróconego czarno-białego, który dla ekranu AMOLED powinien zaowocować mniejszym poborem energii, a przydatny może być szczególnie podczas przeglądania stron z dużą zawartością tekstu, o ile oryginalne odwzorowania wtopionej w nią grafiki nie ma akurat dla kogoś znaczenia.
Gry chodzą płynnie, nie miałem problemów z uruchomieniem żadnej z wymagających pozycji, które dostępne są na SGT 7.7. Tytuły takie jak Dead Trigger, Mass Effect Infiltrator, Max Payne, czy GTA III chodzą płynnie zapewniając dużą przyjemność z rozgrywki.
Co ciekawe ICS z nakładką TouchWiz osiąga kilkaset punktów mniej w teście AnTuTu niż ROM Eclipse zainstalowany na tym samym tablecie. Jednak wynik tego testu nie idzie w parze z odczuciami z korzystania z systemu – tutaj wyraźnie widać przewagę ICSa nad HC.
Nie ma jednak róży bez kolców. Ze sklepu Play zniknęła mi między innymi Mozilla Firefoz (pewnie ta niekompatybilność zostanie szybko naprawiona) oraz Gesture Control, który w HC potrafił ukryć pasek stanu dając w zamian całkiem wygodne sterowanie tabletem za pomocą gestów, zarówno wbudowanych oraz zdefiniowanych przez użytkownika. Najgorsze jest jednak to, że póki co nie działa też NightMode z Chainfire3D. Jest to dla mnie jak na razie najpoważniejsza wada ICS, gdyż czytanie czegokolwiek w nocy na Tabie z AMOLEDem bez przygaszenia ekranu poza próg przewidziany przez producenta do komfortowych czynności nie należy.
Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki za pozostałych członków rodziny Galaxy Tab, aby w końcu doczekali się od dawna obiecywanej aktualizacji.
_ _ _ _
Pamiętajcie, że modyfikacja oprogramowania na własną rękę może zakończyć się uszkodzeniem tabletu! Wszelkich zmian dokonujecie na własną odpowiedzialność.
_ _ _ _
Jeśli masz pomysł na tekst o tabletach bądź na tematy około-tabletowe lub jesteś posiadaczem któregoś z tabletów i chciałbyś z nami współtworzyć Tabletowo.pl – daj znać. Obecnie najbardziej pożądane są recenzje akcesoriów do tego typu sprzętu oraz wszelkich aplikacji na iOS i Androida, ale jeśli czujesz, że mógłbyś napisać test swojego tabletu (w ramach serii recenzji Opinia/recenzja użytkownika), felieton bądź artykuł na jakiś konkretny temat – również jesteśmy otwarci na propozycje. W ten sposób, jeśli zechcecie nam pomóc, baza artykułów Tabletowo.pl powiększy się o kolejne wartościowe, autorskie wpisy. Nie ma nic cenniejszego niż dzielenie się spostrzeżeniami i opiniami z innymi Czytelnikami – jeśli masz taką ochotę – odezwij się na mejla: admin(małpka)tabletowo.pl