Sylwetka Postaci: Tim Cook, CEO Apple

Zastanawialiście się kiedyś, kto miał największy wpływ na rozwój rynku tabletów internetowych? Kto stoi na czele największych koncernów? Jak dotarli do władzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w nowej serii artykułów biograficznych „Sylwetka Postaci”.

Dziś opowiemy Wam o Timie Cooku, CEO Apple.

Biografia

Timothy D. Cook urodził się 1 listopada 1960 roku. Dorastał w niewielkiej miejscowości Robertsdale w amerykańskim stanie Alabama. Jego ojciec pracował jako stoczniowiec, podczas gdy matka zajmowała się domem i dziećmi. Po ukończeniu szkoły średniej w rodzinnej miejscowości, w 1982 roku Cook zdobył licencjat z inżynierii przemysłowej na Uniwersytecie Auburn, a 6 lat później, w roku 1988, stopnień magistra menadżera w Szkole Biznesowej Foqua na Uniwersytecie Duke’a.

Zanim związał się z Apple, Cook pracował jako dyrektor do spraw operacyjnych w Intelligent Electronics, następnie przez 12 lat był dyrektorem oddziału North American Fulfillment w IBMie, po czym spędził 6 miesięcy w firmie Compaq na stanowisku wiceprezesa do spraw materiałów korporacyjnych (VP for Corporate Materials). W 1998 roku został zatrudniony w Apple przez Steve’a Jobsa.

Decyzja o rozpoczęciu pracy w Compaq Computers wydawała mu się logiczna i rozsądna, lecz Tim Cook uległ czarowi uroku osobistego Steve’a Jobsa. Kiedy w 2002 roku został mianowany starszym wiceprezesem to spraw operacji światowych w Apple, sytuacja firmy nie była najlepsza. W tamtym okresie gigant z Cupertino produkował urządzenia, na które nie było rynku zbytu. Powodowało to stałe zapełnienie magazynów oraz konflikty z dostawcami. Do września tamtego roku Cookowi udało się znacznie zmniejszyć ilość zalegającego towaru, skrócić czas produkcji komputerów, a także zredukować liczbę kluczowych dostawców Apple i namówić ich do przeniesienia swoich fabryk bliżej. Rezultatem tych osiągnięć było mianowanie Cooka dyrektorem do spraw operacyjnych w Apple (COO) w styczniu 2007 roku, przez co stał się odpowiedzialny za globalną sieć sprzedaży, usługi i wsparcie dla wszystkich rynków świata oraz łańcuchy dostaw.

Tim Cook trzykrotnie przejmował obowiązki CEO Apple. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2004 roku, kiedy to Steve Jobs udał się na dwumiesięczne zwolnienie lekarskie po operacji raka trzustki. Pięć lat później, w 2009 roku, gdy Steve Jobs musiał ustąpić ze stanowiska z powodu rekonwalescencji po przeszczepie wątroby, Tim Cook ponownie przejął obowiązki prezesa Apple.

W styczniu 2011 roku zarząd Apple zezwolił Steve’owi Jobsowi na odejście z powodu problemów zdrowotnych, tym samym po raz trzeci stawiając Tima Cooka na czele firmy. W tamtym okresie Cook zajmował się decyzjami bieżącymi, podczas gdy Jobs podejmował te mające największe znaczenie dla Apple. 24 sierpnia 2011 roku Steve Jobs złożył rezygnację ze stanowiska prezesa, a na swojego zastępcę wybrał Tima Cooka, który pozostaje CEO Apple do dnia dzisiejszego.

Tim Cook a tablety

Tim Cook dostrzega potencjał tabletów i twierdzi, że wkrótce staną się bardziej popularne niż komputery. Podobnie jak Steve’a Jobsa, oczkiem w jego głowie jest iPad. Choć Cook nie ujawnił oficjalnego stanowiska firmy w sprawie przyszłości tej linii urządzeń, możemy założyć, iż będzie ona nieustannie rozwijana. Na rynek wprowadzono już dwie generacje Apple iPada, a prezentacja trzeciej ma mieć miejsce 7 marca 2012 roku.

Czy wiesz, że?

Tim Cook jest homoseksualistą i entuzjastą zdrowego trybu życia – codziennie rano, tuż po sprawdzeniu poczty elektronicznej, udaje się na siłownię. Uwielbia batoniki energetyczne, które nieustannie jada.