Jestem gadżeciarzem. Lubię nowe zabawki. Tablet miał być kolejną z nich. Musiałem tylko wytłumaczyć samemu sobie, że potrzebę zakupu i dokonać wyboru. Wiedziałem, że musi mieć 10 cali (córka ma 7-calowego Larka FreeMe 70.1 i ta wielkość mi nie leży) mieć możliwość przeglądania zdjęć na wpiętym w USB czytniku kart CF bez kopiowania ich do urządzenia (jestem fotografem amatorem, a tablet miał dać możliwość przeglądania zdjęć w terenie), mieć dedykowany tabletom system (czyli nie Android w wersji 2.x, który w Larku jest porażką) oraz dawać możliwość otwierania najpopularniejszych formatów plików. Po przeczytaniu dziesiątek testów i setek newsów o przesunięciu premier różnorakich urządzeń na Honeycomb’ie na allegro pojawił się dostępny od ręki Acer Iconia Tab A500 z gwarancją akceptowaną przez Acer Polska. Kupiłem…
Specyfikacja
Acer A500 to ważący 730 g tablet o wymiarach 260 x 177 x 13,3mm. Jest jednym z największych i najgrubszych urządzeń w swojej klasie. Nie przeszkadza to w użytkowaniu. Solidna obudowa w kolorze srebrnym i zaokrąglone rogi powodują, że urządzenie fajnie leży w dłoniach i powodują ich zmęczenia przy dłuższym obcowaniu.
Ekran o rozdzielczości 1280×800 pikseli wyświetla 16 mln kolorów. Wykonany jest w technologii pojemnościowej. Odczytuje maksymalnie 10 punktów dotyku. W przeciwieństwie do iPada czy Asusa Eee Pad Transformer nie jest to technologia IPS. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo wyraźny i równomiernie podświetlony, a obsługa jest niezwykle przyjemna.
A500 wyposażony jest, podobnie jak Transformer i Xoom, w procesor Nvidia Tegra 2, 1 GB RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej SSD.
Urządzenie wyposażone jest następujące złącza:
– microSD – obsługujące karty SDHC do 32 GB,
– micro USB – do połączenia z PC,
– duże USB – do podłączenia pendrive’ow oraz urządzeń wskazujących,
– złącze stacji dokującej,
– gniazdo słuchawek – minijack,
– gniazdo mini HDMI,
– gniazdo do podłączenia zasilacza.
Na obudowie znajdziemy ponadto przyciski do włączenia tabletu, zmiany głośności, blokadę akcelerometru (zapobiega zmianie orientacji ekranu po obróceniu urządzenia), przycisk reset, sensor światła oraz dwie kamery o rozdzielczości 5 i 2 Mpix.
Acer wyposażony jest w niewymienną baterię o pojemności 3260 mAh zapewniającą wedle zapewnień producenta do 8 godzin pracy. Urządzenie bez problemu osiągało te parametry. Zdarzało mi się nawet używać je ponad 12 godzin z włączonym WiFi. W trybie czuwania z włączonym radiem wskaźnik baterii spada o około 20-25% w ciągu doby. W tym punkcie należy też wspomnieć o bardzo krótkim (około 1m) przewodzie zasilacza. Korzystanie z urządzenia podczas ładowania wymaga nie lada ekwilibrystyki. Nie ma możliwości zasilania przez USB (przynajmniej mi się nie udało).
Połączenie WiFi działa dość stabilnie. Moc wbudowanego nadajnika oceniam na poziomie rozwiązań notebookowych. Sieć działa w trybach b,g,n osiągając na moim routerze stabilne 150Mbps. Tablet może również korzystać z połączenia internetowego udostępnianego przez telefon z systemem Android, tzw. Hotspot WiFi.
Próba wykorzystania wbudowanego modułu GPS zakończyła się sukcesem – „Fix” łapany jest po około 5-10 minutach. Moduł Bluetooth również pracuje poprawnie. W obecnej wersji systemu (3.0.1) obsługuje klawiatury oraz słuchawki.
Głośniki wydają czysty i niezbyt donośny dźwięk. Mimo, że umieszczone są z tyłu urządzenia, położenie tabletu na płaskiej powierzchni nie powoduje zbytniego wyciszenia. Imprezy nagłośnić się tym nie da, ale do posłuchania radia czy „empetrójek” w zupełności wystarczy.
Software
Tablet dostarczono mi z systemem Android Honeycomb w wersji 3.0.1. i starszą wersją oprogramowania (1.131). Nie będę ukrywał, że gdyby nie aktualizacja softu do wersji 1.139.05 byłbym w tej części bardzo surowy. Po automatycznej aktualizacji sytuacja znacznie się poprawiła.
„Plaster miodu” napisany jest wyłącznie pod tablety i to widać. Nie ma wielu niedogodności spotykanych w wersjach 2.x. Aplikacje napisane, czy też zmodyfikowane do działania na dużym ekranie, działają bez zastrzeżeń. Szkoda, że jest ich tak mało. W tym miejscu „fanboje” Apple mogą triumfować i mają ku temu powody.
Zainstalowany w urządzeniu system różni się od referencyjnej wersji Honeycomb’a działającej choćby w Xoom’ie autorską nakładką Acera. Charakteryzuje się ona między innymi pulpitem w tonacji zgniłej zieleni oraz zainstalowanymi fabrycznie aplikacjami. Są to, m.in.: Docs ToGo, clear.fi, Photobrowser oraz gry: Hero of Sparta (w wersji demo), Need for Speed Shift HD i Lets Golf. Jeśli dołożymy do tego darmowo ściągnięte z marketu Flash 10.3, Adobe Reader, Dropbox, Astro itp. uzyskamy całkiem sprawnie działające urządzenie otwierające niemal wszystkie dostępne na PC formaty plików (doc, docx, xls, xlsx, ppt, pptx, pdf, jpg, tiff,avi, zip, rar), również z pendrive’ów oraz pozwoli na sprawne zarządzanie nimi.
Nie jest to co prawda konsola do gier, ale pograć na A500 również można. Grafika w przypadku Need for Speed niewiele ustępuje wersji na PC. Wiele do życzenia pozostawia sterowanie, choć pewnie można się przyzwyczaić.
Strony www z elementami technologii flash jak i HTML5 działają bez najmniejszych problemów, podobnie gry flashowe. W tym drugim przypadku problemem może być brak obsługi myszki w tej wersji Honeycomba.
Ogólnie urządzenie działa szybko i dość stabilnie. Nie ma problemu z obsługą multitaskingu. W jednym momencie mogę odtwarzać muzykę, ściągać plik przez dropbox’a, grać w AngryBirds, a system w tle dodatkowo kontroluje moją skrzynkę mailową. Oczywiście jak to Android wymaga raz na jakiś czas interwencji Task managera. Jego ikona jest jednak dostępna cały czas na dolnym pasku, pozwalając go przywołać w każdym momencie. Dla użytkownika na uruchamiane aplikacje pozostaje około 410MB pamięci RAM, co w zupełności wystarcza. Swoją drogą jeśli jądro Honeycomba jest tak pamięciożerne, to jak będą działać tablety wyposażone w 512 MB RAM?
Ogólna ocena urządzenia
Jeśli miałbym odnieść się do założeń jakie przyświecały mi przy zakupie, bez dwóch zdań spełnia je. Działa na nim wszystko to, czego oczekiwałem. Od strony sprzętowej (za którą odpowiedzialny jest Acer) niewiele można mu zarzucić. Brak stuków, trzasków, odpadających klapek itp. W razie potrzeby tabletem można nawet komuś przyłożyć ;) Jest na prawdę solidnie wykonany. Do dopracowania pozostaje system operacyjny. Tutaj Google czeka jeszcze wiele pracy. Być może aktualizacja do wersji 3.1 zapowiedziana przez Acera na czerwiec coś zmieni.
Obecnie „Plastrowi miodu” brakuje przede wszystkim sterowników, przez co nie ma możliwości korzystania z modemów 3G wpiętych w port USB, podłączenia myszki , dysku sformatowanego w NTFS czy też połączenia WiFi w trybie ad-hoc. Zdaję sobie sprawę, że wielu użytkowników nawet nie zauważy podniesionych przeze mnie problemów, a Ci którzy zauważą, być może rozwiążą je na własną rękę poprzez zrootowanie urządzenia i doinstalowanie brakujących plików. Jako klient mam jednak prawo wymagać od producenta, aby wszystko działało bez konieczności modyfikacji, które grożą utratą gwarancji.
Ostatnia rzecz, o jakiej muszę wspomnieć, dotyczy zablokowania przez firmę Acer bootloadera. Oznacza to brak możliwości wczytania do urządzenia zmodyfikowanych romów, co czyni A500 urządzeniem trwale uzależnionym od oficjalnych aktualizacji. Kiedy producent przestanie wspierać urządzenie o nowych wersjach systemu będzie można zapomnieć. Co ciekawe wedle wielu interpretacji sytuacja ta nie jest zgodna z zapisami licencji systemu operacyjnego.
Reasumując urządzenie nadaje się do przeglądania stron WWW, odbierania i pisania krótkich maili, oglądania filmów, zdjęć czy słuchania muzyki, również w miejscach gdzie nie ma WiFi, pod warunkiem posiadania telefonu z systemem Android lub przenośnego routera 3G. Na tle innych urządzeń z Honeycombem prezentuje się nieźle. Brakuje mu co prawda możliwości zakupu stacji dokującej z klawiaturą i dodatkową baterią, zamiast tego posiada pełne złącze USB. Pytanie tylko czy tablet posiadający takie możliwości wart jest 2000zł? Odpowiedź pozostawiam Czytelnikom…
_ _ _ _ _ _
Przemek, dzięki piękne za napisanie opinii na temat Acera Iconia Tab A500!
A jeśli i Ty masz jakiś tablet internetowy i chcesz się podzielić własną opinią dotyczącą tego urządzenia – daj znać na mejla: admin (małpka) tabletowo.pl
Dotychczas Czytelnicy Tabletowo.pl dzielili się z nami swoimi opiniami na temat następujących tabletów:
– Motorola Xoom,
– Notion Ink Adam (cz. 1),
– Notion Ink Adam (cz. 2),
– Asus Eee Pad Transformer,
– Archos 101 Internet Tablet,
– Archos 101 Internet Tablet,
– Samsung Galaxy Tab.
A już niebawem nasza recenzja Acera Iconia Tab A500!