Dziś trochę informacji dotyczących wszystkich trzech haseł powyżej. Czyli będzie i o HP, i o TouchPadzie, i o samym systemie. Zaczynamy!
Najpierw o samym HP i jego planach (cytuję za serwisem Slashgear). HP będzie chciało rozszerzyć zakres swojej działalności ponad działy zajmujące się komputerami i drukarkami. Kolejnym punktem działalności, nad którym chce się skupić HP, jest „cloud computing, connectivity and software” – czyli usługi w chmurze, łączność i oprogramowanie. Dalej czytamy, że w swoich zamierzeniach HP planuje stworzenie nowej platformy tzw. „usług w chmurze” czyli konkurencji dla usług Google i Microsoftu (Google Docs i Windows Live). Platforma HP ma być połączona ze sklepem z aplikacjami, a także ma współpracować z ponad 100 milionami!!! urządzeń z systemem webOS, które HP zamierza sprzedać w ciągu najbliższych kilku lat.
Wydaje się, że pierwszym krokiem ku urzeczywistnieniu tych planów było przejęcie firmy Vertica Systems – czyli podstawa do stworzenia i zarządzania olbrzymią bazą danych klientów i ich wzajemnych interakcji. Kolejnym, dość nowatorskim pomysłem, jest oferowanie własnego oprogramowania jako usługi w ramach nowej platformy. Czy i jak taki model finansowy zostanie przyjęty przez klientów na obecnym etapie ciężko powiedzieć. Niewątpliwie HP będzie musiało być konkurencyjne z takim modelem w stosunku do tradycyjnych licencji (np. Ms Office uzupełnione o Office Live) oraz usług całkowicie darmowych (np. Google Docs czy Ms Security Essentials). Być może HP planuje oferowanie bardziej wyspecjalizowanych usług/oprogramowania dla biznesu wykonujących bardzo wyspecjalizowane zadania. Zobaczymy.
webOS – tym razem dzięki doniesieniom serwisu Engadget mogę przekazać Wam, że pierwszych urządzeń innych niż tablety z „nowym” system HP możemy się spodziewać pod koniec roku. Przynajmniej w wersji testowej. Jest to bardzo ciekawe jak HP planuje połączyć webOS z Windowsem w jednym urządzeniu. Jeśli będą to dwa całkowicie odrębne i niezależne systemy to nie specjalnie widzę wygodę i zalety takiego rozwiązania. Już dziś możemy mieć przynajmniej kilka systemów w komputerze obok tradycyjnego Windowsa, ale z reguły nie jest to idealne rozwiązanie.
Na koniec informacja dla nas najważniejsza. HP TouchPad ma wejść do sprzedaży w czerwcu. Czyli wcześniej zapowiadany kwiecień nadszedł dla HP za szybko. Mam nadzieje, że gdy HP będzie ogłaszać kolejne swoje produkty pójdzie w ślady firmy Apple (oraz dotrzyma słowa danego przez prezesa) i premiera (sklepowa) nastąpi w kilka tygodni po pokazaniu urządzenia. To zalecałbym większości producentów – nie ma nic gorszego niż zniecierpliwieni klienci z „napompowanymi” oczekiwaniami po wielomiesięcznym oczekiwaniu (o tym poniekąd przekonuje się właśnie Motorola).
Model bez 3G z pamięcią 16GB będzie najprawdopodobniej kosztował $499 – chyba sporo. Dlatego też webOS musi (po tak długim oczekiwaniu i przy takiej cenie) dosłownie znokautować iOS jeśli chodzi o możliwości i odczucia użytkownika, jeśli nie… trzeba będzie obniżać cenę.