Popularny menedżer haseł, opracowany przez firmę AgileBits, czyli 1Password, otrzymał właśnie aktualizację skierowaną dla użytkowników komputerów Apple. Wprowadza ona kilka odczuwalnych usprawnień, które jak najbardziej mogą wpłynąć na komfort korzystania z tego narzędzia.
1Password z obsługą Apple Watcha
Apple oferuje własny menedżer haseł, który jest świetnym rozwiązaniem, gdy korzystamy głównie lub wyłącznie z urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Problem pojawia się jednak, gdy mamy przykładowo tylko Maka, a zamiast iPhone’a używany smartfona z Androidem. W tym przypadku znacznie lepszą opcją jest skorzystanie z zewnętrznego oprogramowania do przechowywania haseł.
Wybór narzędzia firmy trzeciej nie oznacza, że musimy rezygnować z najlepszych funkcji oprogramowania z Cupertino. Potwierdza to najnowsza aktualizacja 1Password, która dodaje obsługę Apple Watcha. Konkretnie możliwe staje się potwierdzenie hasła i odblokowanie z wykorzystaniem smartwatcha Apple.
W celu potwierdzenia, podobnie jak w przypadku menedżera haseł Apple, wystarczy dwukrotnie nacisnąć boczny przycisk na smartwatchu. Nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych działań. Oczywiście Watch musi być wcześniej sparowany z komputerem Mac.
Należy dodać, że 1Password już wcześniej oferował inną metodą odblokowywania. W komputerach z czytnikiem linii papilarnych Touch ID można było bowiem korzystać z biometrycznego zabezpieczenia. To nie ulega zmianie i co więcej, Touch ID wciąż jest domyślną metodą, pozostawiając Apple Watcha tylko jako dodatkową opcję.
Lepsza integracja z Safari i inne zmiany
Menedżer haseł rozwijany przez AgileBit otrzymał również większą integrację z przeglądarką internetową Safari. Możliwe jest teraz automatyczne uzupełnianie haseł bezpośrednio z pól tekstowych.
Ponadto, aplikacja doczekała się zmian wizualnych, które sprawiają, że prezentuje się ona lepiej na macOS Big Sur. Warto tutaj zaznaczyć, że system operacyjny Apple otrzymał ostatnio znaczące zmiany w wyglądzie, zbliżając się do tego, co znamy już z iPadOS.
Mimo iż 1Password dostosował się pod względem interfejsu do nowego macOS Big Sur, to aktualizacja nie wprowadziła żadnych zmian w dostosowaniu aplikacji do nowej architektury – komputerów Mac z procesorami ARM. Oznacza to, że w celu obsługi będzie wykorzystywane narzędzie „tłumaczące” Rosetta 2. Niewykluczone jednak, że już niebawem pojawi się wersja stworzona z myślą o procesorze Apple M1.