Apple zaprezentowało całą masę nowości podczas konferencji WWDC 2023. Na pierwszy ogień poszły aktualizacje sprzętowe w postaci nowego laptopa oraz komputerów stacjonarnych.
MacBook Air z ekranem 15 cali
W gruncie rzeczy spodziewaliśmy się tej premiery. Chodzi o poszerzenie rodziny laptopów MacBook Air o kolejnego przedstawiciela. Doczekaliśmy się więc wersji z ekranem 15,3 cala, która dołącza do opcji 13-calowej. Oznacza to, że lekki notebook Apple jest po raz pierwszy dostępny w dwóch opcjach gabarytowych, od wycofania wersji 11-calowej w 2016 roku.
Pomimo większych rozmiarów, 15-calowy MacBook Air jest bardzo podobny do istniejącej edycji z 13 calami. Jednocześnie jest smukły – waży zaledwie 1,51 kg i ma 11,5 mm grubości. Nawet w tak kompaktowej obudowie znalazło się miejsce dla gniazda słuchawkowego.
Sprzęt zachowuje najlepsze cechy mniejszej wersji, włącznie z zestawem sześciu wysokiej jakości mikrofonów, czy pasywnym chłodzeniem procesora Apple M2. Matryca wyświetla miliard kolorów z maksymalną jasnością 500 nitów. Maksymalna konfiguracja może charakteryzować się nawet 24 GB RAM oraz dyskiem 2 TB.
Cena nowego MacBooka zaczyna się od 7299 złotych. Sektor edukacji kupi go taniej – za 6699 złotych. Jednocześnie ogłoszono obniżenie cen 13-calowych MacBooków Air:
- 13-calowy MacBook Air z procesorem M2 kosztuje teraz 6299 złotych,
- 13- calowy MacBook Air z procesorem M2 kosztuje teraz 5799 złotych,
Mac Studio oraz Mac Pro potężniejsze niż kiedykolwiek
Komputery Mac zawsze były pokazem siły Apple – zwłaszcza w wersji Pro. Tym razem Cupertino nie zawiodło. Firma Tima Cooka aktualizuje zarówno małą, ale potężną skrzynkę Mac Studio, jak i Maca Pro – za pomocą nowego procesora Apple M2 Ultra.
Chip obiecuje 20-procentowy wzrost wydajności operacyjnej i 30-procentowy skok mocy GPU w porównaniu z M1 Ultra. Sam silnik neuronowy jest nawet o 40% szybszy. Mac Studio z nowym chipem jest nawet 6 razy szybszy niż najszybszy Mac z procesorem Intela. Sprzęt zyskał dzięki temu lepszą przepustowość wideo. Do nowej skrzynki Apple podłączymy nawet sześć monitorów Studio Display XDR.
Ceny Maca Studio startują od 11499 złotych i 10299 złotych w ofercie dla sektora edukacji.
Oprócz tego zobaczyliśmy też aktualizację stacjonarnego komputera Mac Pro. Sam wygląd obudowy zbytnio się nie zmienił – to wciąż „tarka do sera”. Potencjalni kupujący zyskują jednak dodatkowe porty – teraz slotów na Thunderbolt 4 jest w sumie 8.
Skorzystamy też z dwóch portów HDMI, sześciu gniazd PCIe, dwóch portów Ethernet, Wi-Fi 6E czy Bluetooth 5.3. Ta wersja Maca może obsługiwać do 192 GB RAM.
Przedsprzedaż Maca Pro rozpoczyna się dziś, a regularna sprzedaż ruszy w przyszłym tygodniu. Ceny startowe to 39199 złotych i od 36799 złotych w ofercie dla sektora edukacji.