Ruszył strajk bankomatów Euronet w Polsce. Nie wypłacisz więcej niż 200 złotych!

Strajk nie należy do rzeczy przyjemnych, zarówno dla strajkujących jak i osób które niejako znalazły się w ogniu krzyżowym. 18 czerwca Euronet wprowadził jednodniowy strajk, który obejmuje bankomaty firmy. Dlaczego do tego doszło?

Kwestia opłat

O ironio, największym problemem związanym z bankomatami jest… wypłata gotówki, a dokładniej, opłaty określane przez schematy płatnicze. W Polsce do najpopularniejszych z nich należy VISA, Mastercard oraz Polski Standard Płatności, który rozwija dobrze znany każdemu Blik.

Euronet zwraca uwagę, że stawki otrzymywane przez operatorów bankomatów od schematów płatniczych są w 2024 roku zbyt niskie i nie są w stanie nawet pokryć bezpośrednich kosztów obsługi wypłat krajowymi kartami. Gdy dorzucimy tego rosnące koszty utrzymania sieci bankomatów oraz fakt, że VISA oraz Mastercard nie zmieniły opłat od 2010 roku, a PSP od 2015 roku, to wychodzi na to, że utrzymanie sieci bankomatowej się po prostu dziś nie opłaca.

Strajk bankomatów Euronet

Euronet postanowił zwrócić uwagę nie tylko partnerów biznesowych, ale także mediów i konsumentów na sytuację i przeprowadza właśnie akcję protestacyjną. Jej założenia są bardzo proste: 18 czerwca we wszystkich urządzeniach sieci Euronet maksymalna kwota jednorazowej wypłaty gotówki została obniżona do 200 złotych.

Jakie są natomiast postulaty Euronetu? Przede wszystkim – operator chciałby, aby opłaty za krajowe transakcje dostosować do poziomu prawdziwych kosztów.

Jednocześnie operator zwraca uwagę, że obecny system ustalania cen jest według firmy nie w porządku – zajmują się nim bowiem VISA, Mastercard i PSP, czyli podmioty skupiające się na rozwoju płatności bezgotówkowych. Brzmi to jak gotowy przepis na konflikt interesu z firmami, którym zależy na udostępnianie obywatelom swobodnego dostępu do gotówki. Rozwiązaniem proponowanym przez Euronet jest ustalanie wysokości opłat na podstawie opracowań niezależnych instytucji, np. uniwersytetów.

Czy akcja Euronetu okaże się skuteczna, przekonamy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jeżeli nie jesteście pewni, czy działania firmy są słuszne – Narodowy Bank Polski w Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego opublikowanej w 2021 roku widział potrzebę działania na rzecz lepszych stawek dla operatorów.

Dodatkowo, Euronet w swoim oświadczeniu przywołuje opracowanie „Analiza rynku bankomatów w Polsce” opublikowane w sierpniu 2023 roku przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego jako dowód na to, że niezależne badania również wskazują na problem związany z niewspółmiernością opłat do kosztów utrzymania sieci bankomatów.